Жалба срещу Кънчо Бонев ще бъде внесена в понеделник в прокуратурата. Това обявиха от обществения съвет на протестиращите „Варна за варненци“ на пресконференция днес. Жалбата е за фалшификация да документ, под който са се подписали над 80 души. Става въпрос за присъствен списък на едно от събранията на протестиращите. Кънчо Бонев обаче представил тези подписи под искане за оставка на общинския съвет в града. Жалбата внася един от подписалите се – Красимир Жейнов. Към нея ще бъдат присъединени поне още 10 жалби. Те са все на хора, които са участвали във въпросното събрание и подписите им фигурират в присъствения му списък. Но на срещата са се изказали против искане за оставка на общинския съвет. Въпреки това Кънчо Бонев е използвал подписката именно за да официализира искане за оставка на местния парламент.
На пресконференцията днес участваха Христо Димитров Димитров, Ивайло Василев, Ивайло Иванов, Красимир Жейнов и други. Те не претендират, че представляват всички протестиращи или пък цяла Варна. Заявяват себе си като граждани, които искат конкретни промени в местната власт, които да доведат до по-добър живот за варненци. Със създаването на обществения комитет на протестиращите „Варна за варненци“, те са искали да демонстрират колко е лесно да се направи подобна организация. И след това тя да претендира за легитимност, че представлява протеста и едва ли не цяла Варна. Тоест показват как Бонев и други подобни на него хора, претендиращи да са лидери, се опитват да употребят справедливите протести на гражданите. Според „Варна за варненци“ зад това прозират партийни и корпоративни интереси. Те не назоваха кои точно, но от думите им стана ясно, че партиите и съветниците, които са си подали оставките имат интерес от акциите на Кънчо Бонев и сие.
„Не искаме подмяна – искаме промяна“, каза Ивайло Василев. Според него, ако общинския съвет се разпусне, ще има избори и на местата на сегашните местни парламентаристи, партиите просто ще вкарат други. Така след година може да се наложи варненци отново да излизат на протест за да свалят и новоизбрания общински съвет. Според Василев и съмишлениците му, сега целта е местният парламент и администрацията да бъдат контролирани и накарани да работят в полза на варненци, а не на партии и корпоративни интереси. Това ще стане чрез съставяне на граждански комисии за контрол в местната власт. От една страна ще бъдат проверени всички договори на общината и при наличието на нарушения ще бъде сезирана прокуратурата. Също така гражданските комисии да участват в работата на местния парламент със съвещателен глас, като имат право да налагат вето на решения, които са в ущърб на варненци.
Според „Варна за варненци“, ако местният парламент се саморазпусне, ще настъпи хаос. Според тях някои от партиите имат именно такъв интерес. Вместо това протестиращите настояват местния парламент да продължи да работи, но дневния му ред вече да бъде задаван от гражданите. На първо време те искат намаляване на местните данъци и такси – такса смет, тротоарно право, такси за рекламна дейност и т.н. / Днес +
Споделете текущата публикация: