Всеки петък през месец март очна клиника „Света Петка” извършва безплатни диагностични тестове за всички деца.
Защо е важно да водим децата си на очни прегледи. Те живеят във време, в което технологиите навлизат все повече и повече. Прекарват много време пред компютъра, гледат много телевизия, често ходят и на кино. Ето какво казват специалистите от Очната клиника:
3-D техниките навлизат в киното и телевизията все по-мощно.Нашите деца и ние самите търсим това ново изображение.То е интересно,близо до реалното,имаме го все по-често”Аватар” , „Алиса в страната на чудесата” и много други филми са атрактивни в 3-D вариант.
Но защо,след такава прожекция главоболието се увеличава, децата стават разсеяни, уморяват се?
Астенопия – така се нарича умората, която се появява при натоварване на зрителния анализатор.Очите са като две антени, които предават образа на мозъка.Последният ги слива,коригира цветовете и създава усещането за зрителен комфорт.
Техниките на 3-D изображението са най-различни и са се променяли във времето.Парадоксалното явление при тях е т.н. дисоциация на образите.
Нормално явление в зрителното възприятие е сливане на образите на двете очи в един.Това се осъществява в мозъка.
В основата на 3-D техниките стои обратното явление – дисоциация/разделяне/ на образите.
Специални очила с червено стъкло на едното око,и зелено – на другото, разделят образа от екрана на червен и зелен такъв.Мозъкът ни се стреми да ги слее, но те са различават.Сливайки ги, мозъкът получава възприятие за стереозрение.Това са т.н. кодирани анаглифи – образи от чевено-зелени очила и т.н.
В последните десетилетия се появиха т.н. поляризиращи очила/нарича се „циркулярна поляризация”/.Отново образите на двете очи в мозъка са дисоциирани.В тези случаи обаче позицията на главата е от значение,за да се получи 3-D изображение.
Днес на мода са т.н.”активни” 3-D очила.Те предлагат на дясното и ляво око редуващи се образи в бърз порядък – всъщност докато едното око получава LCD блокиран образ,другото има нормален такъв.Има и системи от лещи и призми, които проектират в пространството различни образи, а мозъкът ги възприема като стереообраз.
При 3-D кино и телевизия акомодацията/фокусирането/ и конвергенцията са разстроени.Образът на едното око се намира пред, а на другото око зад екрана.Това създава илюзия за стерео – образ , но за сметка на напрежение на мозъка.Ако зрителят/т.е.нашият пациент/ няма перфектно стереозрение,тогава напрежението на мозъка и умората са по-големи.
В някой случаи, при опита да бъдат разделени образите на двете очи, с цел 3-D изображение, се получават двойни образи пред всяко око.Опитът на мозъка да ги „слее” води до голяма умора.
Голям проблем при 3-D прожекциите е мястото на зрителя.Оптималният стерео ефект се получава когато зрителят е в центъра на залата.Колкото по-периферно от екрана е той, толкова по-слаб е 3-D ефектът върху мозъка на зрителя.
Като очни специалисти ние в ”Света Петка” считаме,че не всеки зрител в зала с 3-D прожекция би се чувствал комфортно.
В Очна клиника”Света Петка” – Варна има апаратура ,която определя степента на стереозрение на всеки пациент.Тези които нямат добро стереозрение не биха били подходящи зрители на 3-D прожекция.
Вашите деца следва да бъдат изследвани , и тяхната фузия/способност на мозъка да слива образите на двете очи/ би ни дала добра ориентация, дали те са подходящи зрители за 3-D кино и телевизия.
Нека да бъдем в крак с новите технологии, но в рамките на разумната човешка физиология.
Записвания за безплатните мартенски прегледи в очна клиника „Света Петка”:
Всеки петък в информационния център на клиниката.
Варна, ул. „Иван Драсов ” 10А
Телефон за записвания : 610 373
Споделете текущата публикация: