Ако ви трябва вдъхновение, за да започнете тренировки, е достатъчно да погледнете Денис Остин. Фитнес кралицата, както я наричат в родината и, е вече на 55 години, но изглежда по-добре от много жени на 20 или на 30.
Разбира се, американката, която направи страхотен бум със своите DVD серии, не е имунизирана срещу дегенеративните процеси на стареенето. Тя обаче намира най-подходящите начини за забавянето им.
„Когато навърших 48, започнах да забелязвам, че тлъстините, които обикновено ми се натрупваха около бедрата и талията, започнаха да се преместват нагоре. Това бе повече от разочароващо, но така осъзнах, че трябва да променя драстично тренировъчния си режим и не на последно място да броя калориите си по-внимателно“, казва Остин, която е тренирала някои от най-големите звезди на САЩ.
Наскоро излезе на пазара последната и книга „Страничен ефект: слаби“, в която авторката „светва“ жените над 40 как да имат слабо и сексапилно тяло.
„След 30 години в този бизнес знам много добре какво е подходящо за жена на моята възраст и, разбира се, за мен самата. След като събера пълна информация, изготвям план, който помага да се отървете от излишните килограми“, убедена е специалистката. Ето и нейните препоръки за дамите над 40, които искат да изглеждат по-добре.
След 30-ата ви годишнина с всяка следваща свещичка за рождения ви ден губите по-малко от мускулната си маса. А това означава, че изгаряте по-малко калории, тъй като половин килограм мускулна маса преработва повече калории, отколкото половин килограм мазнини.
Един от най-сигурните начини да избегнете този неприятен процес е като удължите или увеличите интензивността на кардиотренировките, казва Остин. Тя напомня, че изгаряме повече калории при по-висок сърдечен пулс и съответно при продължително изпотяване. Нейната любима атака срещу калориите е интервалното ходене.
„Наистина го обожавам и то много ми помогна да поддържам тегло след 50-ата ми годишнина. Може да се практикува на всяка една фитнес пътека. Единственото, което трябва да правите, е да сменяте темпото на всяка 3-а или 4-а минута. Бързите серии трябва да включват бързо ходене или лек джогинг“, добавя фитнес кралицата.
2. Престрашете се за силови тренировки
„Аз наистина харесвам този тип занимания, защото имат голям ефект за двойно по-малко време спрямо кардиото. Наблегнете на упражнения за големите мускулни групи, като например клякания с дъмбели над главата. Това може да го практикувате и вкъщи“, препоръчва Остин.
3. Спазвайте желязното правило „от 7 до 7“.
„Друг трик, който наистина ми помага да бъда във форма, е да се храня само между 7 сутринта и 7 вечерта в периода от неделя до четвъртък. Петък и събота си позволявам по-късни вечери, което не е проблем. Ако в останалото време ви изкуши нещо след 7 вечерта, пийнете вода с лимон или билков чай“.
4. Преминете на зелено
„Имам предвид по отношение на чая. Аз наистина вярвам, че зеленият чай е ключът за всички жени като мен, които трупат мазнини около кръста си. Има много изследвания, доказващи, че този продукт подпомага изгарянето на калории и мазнини. Аз пия по една чаша дневно и съм много доволна“.
5. Определете си ден за плюскане
„Постарайте се да се храните здравословно в шест дни от седмицата. На седмия се отпуснете и яжте каквото си поискате. Това помага за емоционалното ви състояние – след като сте се ограничавали, получавате определена награда. Пък и ще бъдете по-мотивирани за предстоящата седмица. Алкохолът също се включва в т.нар. седми ден.“
Спортът помагал при леката настинка
Трябва ли да тренирате, когато сте настинали? Този въпрос си го задават много хора, но за съжаление няма еднозначен отговор. Някои са убедени, че спортът и в частност фитнесът помагат да преборите настинката и грипа. Други пък са категорични, че физическите натоварвания в подобно състояние могат само да влошат нещата.
Според изследване от 2011 г., публикувано в Британския журнал по спортна медицина, спортуващите хора се възстановяват по-бързо при грип и като цяло са по-малко предразположени към простудни заболявания. Д-р Раул Себалос, зам.-председател на клиниката по медицинска превенция в Кливланд, пък е на мнение, че всичко зависи от моментното състояние.
„Ако сте леко настинали, може да отидете във фитнеса с уговорката, че няма да се натоварвате колкото обичайно. Спортуването може да окаже благоприятно влияние. Ако обаче се почувствате по-зле след това, трябва да преустановите тренировките за няколко дни“, съветва американският специалист.
Д-р Себалос е на мнение, че след паузата е задължително да ограничите наполовина интензивността на заниманията. Т.е., ако обикновено бягате по 30 мин на пътеката, в първите дни след грипа ще го правите по 15 мин. Същото се отнася и за тежестите.
„За мен има едно просто правило. Ако симптомите са до гърлото – течащ нос, кихане и суха кашлица, няма проблем да се тренира. Ако обаче са под гърлото – кашлица с отхрачване, болки в мускулите, стомашно разстройство и др., забравете за спорта“, предупреждава специалистът по превенция на заболяванията. (24часа)
Споделете текущата публикация: