Обучение без излизане от дома – през персоналния компютър или през мобилния телефон, наблюдение на операции по същия начин, отчитане за присъствие на лекции през киберпреброяване и денонощен достъп до информационен масив с лекции и операции.
Тези звучащи като от бъдещето възможности ще бъдат рутина и ежедневие за студентите на Варненския Медицински университет, след приключването на проекта за 600 000 лв., целящ „Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Донорската програма, която финансира модерното и атрактивно за младите хора обучение е ОП „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд, който висшето учебно заведение спечели през октомври м.г. Заложените възможности за дистанционно кибробучение трябва да се реализират в рамките на 24 месеца.
Електронните форми на обучение са допълващи, а не изместващи традиционното обучение инструменти, коментира ръководителят на проекта. Он лайн моделите за достъп до висококачествен научен продукт са в отговор на съвременните потребности на студентите и в унисон със световните изисквания в образованието.
Студентите ще имат различни нива на достъп до информацията, базирана във виртуалното хранилище с файлове и ще могат да влизат с през личен акаунт. Така те дори чрез мобилния си телефон ще могат да си изтеглят учебни материали и помагала, записи на операции и различни хирургични интервенции, видеолекции, както и 3D стереоскопични анатомични атласи.
Допълнителната екстра, която системата предлага, е възможността студентите дистанционно през личните си компютри да правят тестове за проверка нивото на усвоените уроци. Чрез линк те ще бъдат насочвани към литература и материали за наваксване на пропуските си на база сгрешените отговори. Преподавателите от своя страна пък ще да следят кой студент колко пъти е прочел лекционния материал. Ще може да се прави и проверка за плагиатство в качваните в системата курсови работи. При необходимост студентите ще имат възможност и за онлайн и видеочат с преподавателя в реално време.
Очаква се над хиляда студенти и специализанти от различни специалности на МУ – Варна, да преминат отделни модули или цели курсове чрез електронни форми на дистанционно обучение, както и поне 45 преподаватели да прилагат новите възможности. Информацията, която първоначално ще бъде достъпна, ще засегне само част от специалностите в МУ, а на по-късен етап както достъпът на студенти и преподаватели, така и базата данни ще се увеличават постепенно, а авторските права на научните трактовки ще бъдат защитени от плагиатски посегателства.
Паралелно Медицинският университет стартира и проект, който ще гарантира модерна връзка между всички звена във висшето училище. Мрежата ще гарантира както ефективно обслужване на студентите така и възможности за контрол вътре в системата, за да се постигне „безкомпромисното качество“, с обещанието за което проф. Красимир Иванов спечели състезанието за ректорската позиция, обясниха от ръководството на ВУЗ-а.
Споделете текущата публикация: