твоята гледна точка
„Добри“ храни пазят от „лошия“ холестерол
Автор Vnews, добавено на 26.02.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Високият „лош“ холестерол в кръвта е ключов фактор за развитието на сърдечносъдови заболявания, от които живота си губят три пъти повече души в сравнение с рака на гърдата и два пъти повече в сравнение с рака на белите дробове. За разлика от тези заболявания обаче факторът за сърдечносъдовите заболявания – лош холестерол може да се контролира успешно от всеки. Как? Един от отговорите е да заменим някои мазнини и храни с други в ежедневното си меню…

4. Соята не е характерна за българската кухня, но тя може да даде подходяща форма заместител на млечните продукти, които по принцип съдържат холестерол. Според експерти консумирането й подпомага черният дроб да се справи с обирането на „лошия“ холестерол в кръвта, а с мащабно проучване от 2011 г. се доказва, че намалява общия холестерол в кръвта. Това може да се постигне с половин литър соево мляко на ден. Соята може да осигури и белтъчини, без да натоварва организма с наситени мазнини, както се случва след консумация на месо.
5. Зехтинът и рипичното масло съдържат основно мононенаситени мазнини, които се препоръчат не защото влияят по някакъв начин на нивата на холестерола, но спомагат за здравината на артериалните стени. Това от своя страна намалява риска от увреждането им от холестерола в кръвта. Иначе при някои проучвания се намира, че тези мазнини спират възпалителните процеси в артериите, причинени от липопротеините с ниска плътност.

За да се намали този рисков за сърдечносъдово заболяване фактор, експертите препоръчват да се заменят продуктите с наситени мазнини, например маслото със зехтин и рапично олио/маргарин. Достатъчно е да се използват 2 супени лъжици зехтин в ястието, което готвим, за да падне концентрацията на общия ни холестерол с 8% за 6 седмици – доказва се в изследване от 2002 г. Върджин зехтинът е най-добрият избор.

 

Растителните масла от слънчогледово семе също съдържат ценни мазнини – полиненаситени, но за разлика от тези в зехтина, те водят до окисляване и по-бързо остаряване на артериите.

 

Каквито и да са растителните мазнини, те са много по-добър вариант за здравето ни, отколкото животинските.
6. Овесените ядки съдържат особени съставки – бета глюкани, на които и се дължи образуването на слузестата материя след варенето им. Същата материя се отделя и в червата ни при храносмилането им, която освен че помага срещу констипация, се свързва с холестерола в тях и така предотвратява усвояването му от организма.

Само с 2 г бета глюкани на ден намаляваме холестерола си с 5% за три месеца – установено е при анализ на 12 проучвания, включващи повече от 1000 души. Това количество може да се достави на организма с ежедневната консумация на овесени ядки или продукти, които ги съдържат – малка купичка овесена каша, две филийки овесен хляб и др. Важното е на ден да хапваме три порции овесени продукти, например овесени ядки с мляко за закуска и по филийка за обяд и вечеря. Между другото тази храна осигурява и необходимите ни за деня хранителни влакнини – 5 г, с което се грижим за перисталтиката си и състоянието на дебелото черво.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Голяма новина за български газ от Черно море съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков.

Ако след новите сондажи в Черно море имаме резултат, можем да предоставим евтин газ на българските домакинства и […]

 

През деня ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност, над Западна и Централна Северна България предимно значителна средна и висока. Ще […]

 

Минималната работна заплата става 1077 лв. Това решиха депутатите, приемайки окончателно бюджета за 2025 г. Това стана на заседание, продължило 22 […]

 
 

към началото