Четири имена се въртят в публичното пространство за премиерския пост след гласуването на оставката на кабинета „Борисов“ днес. Слуховете спрягат топикономиста Илиян Михов, кметът на столицата Йорданка Фанкъдова и дори прокудения от Борисов Симеон Дянков. Лидерът на РЗС Яне Янев пък сам направи заявка вчера, че е готов да бъде премиер. Не бива да се правят препоръки от страна на партиите към президента, защото какви министри ще назначи е негова лична отговорност, заяви днес бившият конституционен съдия Георги Марков. По думите му, министър председателят трябва да е човек с опит в управлението. Г-жа Фандъкова е подходящ служебен премиер, каза той.
Друго име, което бе лансирано в публичното пространство е това на топикономиста Илиян Михов (б.р.-името му е случайно съвпадение с това на чалга-певеца Илиян Михов-Баровеца). Илиян Михов е професор от Европейския институт по бизнес администрация INSEAD, Франция и Сингапур, роден е на 27 юни 1966 г. в гр. Самоков. Завършил е Първа английска гимназия в София, а след това в УНСС специалността “Международни икономически отношения”. Професорът е класиран на 564 място от 1058 сред финансистите и икономистите в света на Икономическия университет в Кънектикът.
Запознати твърдят, че Росен Плевнелиев вече прави сондажи за съставяне на временно правителство, което да управлява страната до провеждането на предсрочните избори през април.
Според източници на изданието New Europe Плевнелиев би желал да назначи за служебен премиер досегашния финансов министър Симеон Дянков. Според някои информации, Дянков е видян да влиза в сградата на президентството.
Четвъртият и най-малко вероятен вариант е за служебен премиер да бъде назначен Яне Янев, който вчера обяви, че държи в ръкава си коз за властта. Според запознати Янето прави совалки, за да си събере разпаднатата парламентарна група, с което да участва сред партиите с възможност да съставят служебно правителство.
Първоначално в публичното пространство се завъртяха други имена от ГЕРБ – на зам.-шефката на парламента Менда Стоянова, която очевидно е със солидна подкрепа, и на безспорно авторитетната еврокомисарка Кристалина Георгиева. Герберите обаче отрекоха слуховете. Превъртяха се имената и на съветника на шефа на БНБ Иван Искров – Калин Христов, както и това на Пламен Орешарски, което пък накара левицата да опровергае всякакво участие в служебен кабинет.
Нов кабинет, съставен само от ректори, пък пусна в обръщение шефът на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев. В него ролята на премиера е поверена на просветния министър в оставка акад. Стефан Воденичаров. За образованието отговаря ректорът на СУ проф. Иван Илчев. „Направих списъка на шега, но като нищо ще го пратя на президента. За разлика от много министри всички ние сме хора, минали през мажоритарен вот“, каза проф. Митев.На мястото на Дянков в неговия списък сяда ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси проф. Григорий Вазов, който наистина е бил зам.-министър на финансите в правителството на Филип Димитров. Икономиката и енергетиката взема ректорът на УНСС проф. Стати Статев. Външно министерство е поверено на шефа на Русенския университет проф. Христо Белоев. Вътрешното трябва да бъде взето от ректора на академията на МВР проф. Йордан Йорданов. В стола на Вежди Рашидов трябва да седне ректорът на Художествената академия Светослав Кокалов.
„Военното министерство го оставям на ректорите на военните училища – те да се разберат. Ако е по старшинство, трябва да е ректорът от Велико Търново“, каза проф. Митев. Земеделието се поверява на шефа на Селскостопанската академия проф. Димитър Греков. Ректорът на Медицинския университет в Пловдив проф. Стефан Костянев взема здравеопазването./БЛИЦ
Споделете текущата публикация: