Тайно китайско военно поделение вероятно е една от най-големите групи за кибершпионаж в света. Подозира се, че поделение 61 398 от поне 6 години системно извършва хакерски атаки, като досега е откраднало стотици терабайта данни от най-малко 141 организации в цял свят.
Повечето от мишените са били на територията на САЩ.
Това са заключения на американската фирма за киберсигурност Mandiant, оповестени във вторник.
Компанията анализирала стотици хакерски атаки от 2004 г. насам и всички следи водели до хакерски групи, наричани APT (виж карето), базирани основно в Китай. Те извършвали дейността си със знанието на правителството в Пекин. “Смятаме, че ATP са били в състояние да шпионират толкова дълго и масирано, защото получават директна правителствена подкрепа”, констатира Mandiant. Фирмата допълва, че проследявайки хакерите, стигнала до предполагаемата им централа. Това е 12-етажна сграда в Шанхай.
Също в нея се помещава и поделение 61 398 на китайската армия. Зданието се намира в жилищен район на града, заобиколена е с масивна стена, пред която има знак, предупреждаващ, че това е военна зона с ограничен достъп и че е забранено да се снима.
Китайското МВнР отрече да има общо с кибератаките и изрази съмнения в достоверността на доклада на Mandiant. От ведомството припомниха, че хакерските нападения са транснационални и анонимни и че откриването на техния източник е изключително трудно.
Споделете текущата публикация: