твоята гледна точка
Откриха процедурата по отнемането на лиценза на ЧЕЗ
Автор Vnews, добавено на 19.02.2013 година, в категории: Вести, Коментари (0)

След заседание, придължило няколко часа, ДКЕВР откри процедура по отнемането на лиценза на ЧЕЗ, съобщи лидерът на РЗС Яне Янев. ДКЕВР е взела решение, позовавайки се на 17 съставени акта срещу ЧЕЗ, съобщиха и от пресцентъра на полицията.

Председателят на „Ред, законност и справедливост“ пристигна на сбирката в разгара на протестите срешу енергийните монополи, съобщиха от пресцентъра на РЗС.

В последните 10-15 минути от заседанието на ДКЕВР влязох лично, за да се убедя, че решението ще бъде взето без въздействие на когото и да било. Решението вече е факт – ДКЕВР откри процедура за отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Оттук нататък следват срокове, изисквания по закон и процедури пред Върховния административен съд. Това, което трябваше да направи ДКЕВР, го направи, позовавайки се на 17 съставени акта срещу ЧЕЗ. Законовото условие, за да се открие такава процедура, е дори един-единствен акт“, обясни Янев.

Информация за решението ще бъде публикувана на интернет страницата на комисията. От 11,30 часа утре ще се

Чехия: България влиза в неприятности

„България постъпва безпрецедентно“, разгневи се вчера министърът на индустрията и търговията на Чехия Мартин Куба на новината за отнемането на лиценза на ЧЕЗ в България. Пред чешката телевизия той нарече действията на правителството ни обезпокояващи.

Първият чешки дипломат Карел Шварценберг пък за малко да наруши подобаващия дипломатичен тон и отправи прикрита заплаха. „Проблемът е на първо място проблем на ЧЕЗ, но имам впечатлението, че Албания и България влизат в неприятности“, заяви той.

Шварценберг спомена Албания, защото на 21 януари т.г. тя също отне местния лиценз на ЧЕЗ за електроразпределение заради хроничен недостиг на ток в няколко района на страната. Чешкият гигант обяви, че ще даде Тирана на международен арбитраж с иск за 200 млн. евро компенсации.

„Ако ЧЕЗ поиска помощ, бихме я оказали на дипломатическо ниво в ЕС, но като цяло проблемът си е на дружеството“, каза още Шварценберг.
„Смятаме, че изявленията на българския премиер и на прокуратурата са грубо нарушение на юридическите задължения на България като членка на ЕС“, реагира говорителката на ЧЕЗ Барбора Пулпанова.

И допълни: „Единствената организация, която може да взема решение за започване на процедура по анулиране на лиценза, е изключително независимото енергийно управление.“ Пулпанова освен това добави: „Категорично отричаме каквито и да било нарушения, които теоретично могат да доведат до отнемане на лиценза ни… Против сме политизиране на въпроса предвид наближаващите парламентарни избори“.

„Право на държавите от ЕС и на техните енергийни регулатори е да дават и да отнемат лицензи“, заяви в Брюксел говорителката на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер Марлене Холцнер, цитирана от БТА. Тя обаче посочи, че още не е запозната в детайли със случая.

От българското поделение на ЧЕЗ заявиха, че няма да коментират намеренията за отнемане на лицензията им. От дружеството допълниха, че не са нарушавали закона за обществените поръчки и са готови да съдействат изцяло на българските власти.

Другите доставчици: Елате на проверка

Тази година жалбите към доставчика на ток в Североизточна България „Енерго-про“ са намалели с 6,5% в сравнение с предходната. Това съобщи вчера Стефан Абаджиев, член на управителния съвет на компанията по време на дискусия, организирана от в. „24 часа“.

„Няма от какво да се срамуваме, елате, за да проверите“, апелираха от „Енерго-про“. От компанията обясниха още, че в понеделник са стартирали нов проект, наречен „самосезиране“.

На случаен принцип от дружеството ще изберат 1000 свои абонати и ще проверят безплатно как работят електромерите им. Те поканиха и медиите на проверка. От дружеството обясниха, че при над 1 млн. клиенти не може да не са допуснати грешки – били те човешки или технически, но са готови да ги отстранят.

От „Енерго-про“ обясниха още, че имат определен лимит на заплатите от ДКЕВР и ръководството на компанията не е взимало огромни възнаграждения от сорта на 70 хил. лева месечно.

По-рано от „ЕВН България“ също отрекоха слуховете за тлъсти заплати.
„И тъща ми иска да разбере каква е заплатата ми, но няма да ви кажа, защото е търговска тайна. Мога да ви уверя обаче, че тя е много под обявената сума от 100 хил. лева“, каза Йорг Золфелнер, изп. директор на ЕВН за България.

По думите му оглавяваната от него компания досега е вложила в страната 2,2 млрд. лева. Като причина за протестите той посочи бедността на българите. От компанията увериха, че не се страхуват от отнемане на лицензите им. Допълниха, че на компанията майка ЕВН в Австрия са платили 2 млн. лева за консултации и повечето от поръчките им се възлагат по реда на закона.

„Досега сме изпълнили всички изисквания на ДКЕВР, отворени сме да удовлетворим и други, ако има такива“, обясни Золфелнер. По думите му в компанията работят 2500 служители, от които само 4-ма са австрийци. Джиповете, купувани от компанията, са за аварийните им екипи и са необходими за отстраняване на аварии на труднодостъпни места.

проведе пресконференция.

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

След трагедията в дискотека в РСМ
Огнеборци с проверки в дискотеките
По повод инцидента в нощен клуб в Кочани, РСМ, в който в пожар загинаха 59 души, от Главна дирекция “Пожарна безопасност и […]

 

Днес от северозапад, с умерен и силен вятър, ще нахлува още по-студен въздух. На много места ще има валежи от дъжд, […]

 

В неделя ще вали дъжд, по-съществено в югозападните и в северни райони. Вятърът постепенно ще отслабва.

Преди обед ще вали в западната […]

 
 

към началото