твоята гледна точка
А идва и следващата сметка
Автор Vnews, добавено на 15.02.2013 година, в категории: Твоят глас, Коментари (0)

Няма никакво съмнение, че сметките за ток и парно нанесоха такъв удар върху управляващите, какъвто никаква опозиция не би съумяла да нанесе. За месец и половина те загубиха 3% от потенциалните си избиратели. От първа ГЕРБ стана втора сила – след основния си политически опонент БСП.

Разбира се, причините не са само в сметките за ток и парно. Изминалите два месеца бяха наситени с поредица от удари (от чужди и от свои) по престижа на управляващата партия. Тук бяха и Дюнигейт, протестите на учените, ВМЗ-Сопот, референдума, бонусите в министерствата, атаката срещу Ахмед Доган, стрелбата пред Съдебната палата, “Буда”. Накрая дойде и широко дискутираното и нееднозначно оценяваното – както от обществото, така и от политиците – решение на Цветан Цветанов да обяви “Хизбула” като извършител на атентата в Сарафово.

Всичко това несъмнено щеше да се отрази на рейтинга на управляващите и без сметките за ток и парно. Но влиянието щеше да е слабо. Щяхме просто да продължим да наблюдаваме плавния спад на ГЕРБ от началото на тяхното управление. Защото малко или много, всички изброени неща се случват “някъде там”, при другите – гледаме ги по телевизията. Влияят, но може да бъдат пренебрегнати, туширани. Ще се смени министър, някой и друг шеф, ще прегърнем стачкуващата работничка, малко реторика и… нещата ще заглъхнат.

Сметките за ток и парно обаче са нещо друго. Те не са “там”, при другите, а тук при нас! Те не просто поставиха финалния щрих върху картината, но и катализираха усещането за всичко останало, направиха го чуваемо и видно. Отделните “пожари” – всеки от които не особено опасен и потушим – се обединиха в едно цяло. Цяло, което излъчва посланието “Всичко върви на зле!”.

БСП и ГЕРБ си смениха местата, но това засега не променя общата картина. И сега, и преди беше ясно, че бъдещото управление ще е коалиционно. Независимо от формулата – програмно, експертно или друго правителство. Големите въпросителни и преди, и сега са същите. Коалиция около ГЕРБ или коалиция около БСП? Проблем са и потенциалните
коалиционни партньори – както за едните, така и за другите.

“Движение България на гражданите” има всички шансове да влезе в следващия парламент, но представлява неизвестен фактор – може да се заиграе и с едните, и с другите. Вероятно ще чакат да видят накъде вървят нещата.

“Атака” преживява известна реанимация – но едва ли е желан партньор както от едните, така и от другите. ГЕРБ, естествено, се надяват Волен Сидеров да извърши отново пируета на Яне Янев и от решителен опонент да се превърне в удобното момче. Само че цената на “Атака” (в случай че влезе в парламента) ще е много по-висока от преди.
Активността на Яне Янев и яростното размахване на папки повдига личния му рейтинг, но това с нищо не допринася за тандема “Ярешки”. Шансът им засега е нулев.

Сините (и от двете формации), въпреки че са под границата за влизане в парламента, засега запазват шансовете си. И докато за СДС е ясно, че с лекота ще стане “патерица” на ГЕРБ, то Иван Костов ще трябва яко да бъде “съветван” от Европейската народна партия, за да успее да преглътне отново Бойко Борисов.

Обявената коалиция ГОРД и НФСБ дават индикации, че е възможно да преминат бариерата. Общият сбор на двете формации доближава границата за влизане в парламента. Но не излъчват категоричност – те видимо са твърд противник на ГЕРБ (освен ако не извъртят номера на Яне), но не дават индикация и че могат да играят с БСП. Стойността им като потенциален коалиционен партньор е съмнителна и за двете основни политически сили.

Всичко това обаче е временно състояние на нещата. С наближаването на изборите едни ще изплуват напред и дори само с възможността да преминат бариерата ще станат притегателен център. Други ще отпаднат или ще се прилепят към перспективните.
Очевидно предстои преструктуриране именно при малките партии – принципни, безпринципни и дори екзотични коалиции, които ще чакат какво ще се случи с големите, за да заемат позиция по въпроса за властта.

Затова е още рано да се разсъждава каква ще бъде следващата управляваща коалиция – групирана около ГЕРБ или около БСП. Това зависи и от движението на двете основни политически партии. Дали ГЕРБ ще преодолее срива, или ще продължи да пада. Дали БСП ще продължи да нараства, или ще замръзне на тези нива. А и двете партии имат сериозни проблеми. БСП видимо се е насочила към сплотяване на редиците и амбициране на собствения си електорат – заиграват с лява фразеология и реториката от миналото. Насочили са се навътре, към себе си, а не навън. Това далеч няма да им стигне – защото ако не разширят влиянието си извън собствените си симпатизанти, те не могат да наберат повече проценти от тези, които имат към момента.

За ГЕРБ в това изследване има две новини, и двете – лоши. Първата се вижда от данните – токът мощно ги разтресе. Другата е, че това е едва първата зимна сметка за ток и търпението на хората е изчерпано.

А вече идва време за втората сметка.

Кольо Колев,  „Труд“



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

След трагедията в дискотека в РСМ
Огнеборци с проверки в дискотеките
По повод инцидента в нощен клуб в Кочани, РСМ, в който в пожар загинаха 59 души, от Главна дирекция “Пожарна безопасност и […]

 

Днес от северозапад, с умерен и силен вятър, ще нахлува още по-студен въздух. На много места ще има валежи от дъжд, […]

 

В неделя ще вали дъжд, по-съществено в югозападните и в северни райони. Вятърът постепенно ще отслабва.

Преди обед ще вали в западната […]

 
 
Още от Твоят глас
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото