В 39 процента от обществените поръчки за строителство през миналата година основният критерий за оценяване е бил “най-ниска цена”. Това води до дискриминация на участниците, се твърди в анализ на Камарата на строителите в България за м.г., цитиран от „Труд„.
При 15,6% от процедурите изобщо са липсвали критерии за оценка, тъй като те са договаряния без обявление, а в 44,5 на сто от случаите основният критерий е икономически най-изгодната оферта, пише в анализа.
Най-често възложителите поставят нереално високи предварителни изисквания към кандидатите като например брой изпълнени обекти, достъп до собствени кредитни линии, наличие на определен брой специалисти и дори определен вид техника.
В един от случаите възложител дори си е позволил да посочи квалификационно изискване за конкретна строителна машина, за която се знае, че има само една в България и е собственост на определена фирма.
Като един от най-фрапиращите случаи в анализа е посочена обществена поръчка на община Джебел за саниране на училищна сграда. В обявата за търсене на изпълнител е допуснато 20% от техническата оценка да се дължи на броя на рисковете, които изпълнителят посочи, че ще предвиди по време на изпълнението. В резултат един от участниците е посочил 150 риска, с което спечелва поръчката.
При внимателен прочит на записаното от фирмата, спечелила поръчката, възникват редица съмнения, става ясно от анализа. Така например спечелилият твърди, че поема например рискове от прекалено висока инфлация в държавата, от която внася материалите. Друг “риск” за негова сметка е попадане на археологически разкопки и риск от откриване на защитени животински видове на строителната площадка, което би довело до временното затваряне.
Решението за избора на изпълнител за ремонт на училището е отменено от Комисията за защита на конкуренцията с нейно решение от 28 август 2012 г. след обжалване от други участници.
Споделете текущата публикация: