твоята гледна точка
Откриха печати на Асен и Петър в Созопол
Автор Vnews, добавено на 29.01.2013 година, в категории: Любопитно, Коментари (0)

Два изключително ценни за историческата наука оловни печати, открити преди дни при археологически разкопки пред портите на Созопол, са свързани с историята на древно Анхиало. Според историка Божидар Димитров това са печати, които са скрепявали писма, укази и постановления на древни високостоящи в държавната или в църковната йерархия личности.

Печатите са от XII век, като за по-големия, на който ясно личи ликът на Свети Димитър, Димитров предполага, че много висш военачалник е получил тук заповед, скрепена с този печат, или той е изпратил заповед до някого.

„Това е времето, когато по Южното Черноморие е избухнало въстанието, което е довело до възстановяването на българската държава от Асен и Петър. Малко хора знаят, че въстанието е избухнало именно в този край, в Странджа, а Асен и Петър са се присъединили и са го възглавили в Търново, когато са били поканени от въстаниците. И центърът на това въстание е било Анхиало, т.е. Поморие”, каза директорът на Националния исторически музей.

Подобни печати излизат много рядко, а текстовете под тях дават възможност на науката да надникне много далече във времето, твърдят археолозите.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Празник на празниците, Тържеството на тържествата, победата на Живота над Смъртта!
Христос воскресе из мертвых,

смертию смерть поправ,

и сущым во гробех

живот даровав!

Празник на празниците, Тържеството на тържествата, победата на Живота над Смъртта!

Празник на […]

 

Тази година Велика събота се пада на 19 април, а това е денят, в който възпоменаваме погребението на Исус Христос, извършено […]

 

На Велики петък християните съпреживяват страданията на Исус Христос.

Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия син […]

 
 

към началото