Варна е буквално в навечерието на грипна епидемия. В момента заболеваемостта в града е 100 души на 10 000 население при средна стойност 93 на 10 000. И въпреки че във Варна е регистрирана през последните няколко дни по-висока от средната заболяемост, има няколко други града в страната, където болните са още повече. Става въпрос за 5-6 града от Централна България. Но отдалечеността им от Варна пак не е гаранция, тъй като контактите са динамични – хората пътуват, посочи шефът на дирекцията по надзор над заразните болести в Регионалната здравна инспекция д-р Светла Станева. В момента е много трудно да се предположи какво да очакваме във Варна – дали ще се разрази грипна епидемия, или по-скоро ще станем свидетели на локални взривове. „Затова ежедневно следим броя на отсъстващите ученици и деца от детските градини и се готвим за една умерена по интензивност епидемия“, посочи още специалистът. За да бъде обявена епидемия, заболеваемостта трябва да достигне 120-130 души на 10 000 население.
През последните дни отсъстващите деца от занятия по-скоро са на домашно лечение заради върлуващата варицела, отколкото заради грип. За да бъдат отменени временно учебни занятия, трябва да отсъстват 30 процента от учениците.
Към днешна дата има увеличение на болните от грип във всички възрастови групи на лицата над 15 години, допълни д-р Станева. Тя обаче коментира, че броя им е в рамките на стандартните за сезона епидемиологични стойности. Тази тенденцията може да се запази и бързо да се стигне до епидемия, но също така може броя на болните да се запази в продължение на седмици и да не се стигне до бум.
Най-уязвими на зараза, независимо за какъв щам на грипния вирус циркулира най-масово, са хората над 65-годишна възраст, пациентите с хронични заболявания, бременните жени и ангажираните в обслужващата сфера.
Независимо дали в следващите седмици ще се разрази епидемия или не обаче, е важно всеки един да се предпази доколкото това е възможно. Често проветрявайте помещенията, в които пребивавате, пийте топли напитки, избягвайте прегряване и преохлаждане, избягвайте масови прояви и кихащи и кашлящи хора. Често си мийте ръцете. Укрепете имунитета си с добавки или пък с хранителен режим, в който има повече плодове и зеленчуци. Ако чувствате общо неразположение, консултирайте се с лекаря си и се лекувайте у дома, за да предпазите останалите. /petel.bg
Споделете текущата публикация: