Според неокончателните резултати от предсрочните избори в Израел Бенямин Нетаняху ще остане начело и на новото правителство, но кабинетът ще бъде под силното влияние на ултранационалистите. Ликуд и Израел Бейтену на бившия външен министър Авигдор Либерман ще имат 31 места в 120-членния Кнесет, с 11 по-малко от предишния мандат.
В своята страница във Facebook завчера Нетаняху написа: „Според проучванията е ясно, че гражданите на Израел са решили, че искат да продължа работата си като министър-председател и да формирам възможно най-широко коалиционно правителство”.
Според прогнозите десните партии ще имат 61-62 места в Кнесета срещу 58-59 на центристките и левицата.
Изненада предизвика центристката партия Йеш Атид („Има бъдеще“) начело с бившия тв водещ Яир Лапид, която е на второ място по гласове – 18 или 19. Лапид спечели подкрепата на представителите на средната класа и светски настроените гласоподаватели с обещанията да реши проблема с недостига на жилища, да отмени привилегията на ортодоксалните евреи да не служат в армията и да реформира образователната система.
Мощно представената преди години Лейбъристка партия се нареди на трето място със 17 депутати. Дани Данон, един от известните депутати от Ликуд, каза пред Си Ен Ен, че неговата партия ще преговаря с всеки, който иска да влезе в коалиция с тях, основно с Яир Лапид. Ако „Има бъдеще“ влезе в съюз с Нетаняху, ултраортодоксалните партии, които обикновено определят баланса на управлението, ще загубят част от влиянието си, коментират наблюдатели.
Високата избирателна активност – 66,6%, беше от полза на центристките и левите партии, единодушни са политическите наблюдатели в Израел.
Най-големият губещ е партията Кадима, която, изглежда, ще остане извън парламента.
Окончателните и официални резултати от парламентарните избори ще бъдат известни на 30 януари. Тогава се очаква президентът Шимон Перес да връчи на Нетаняху мандат за сформиране на правителство.
Споделете текущата публикация: