твоята гледна точка
Делян Добрев: БСП лъга 4 години, сега пак лъже
Автор Vnews, добавено на 23.01.2013 година, в категории: Твоят глас, Коментари (0)

– Министър Добрев, откъде дойде кашонът с писмата на германската компания RWE за АЕЦ „Белене“, има ли още кашони и защо сега ги открихте?
– Тези документи са представени в парламентарната комисия „Белене“ през последните няколко седмици. Дотогава не бях виждал тези документи и не знаех, че съществуват. Те по категоричен начин доказват, че още в края на декември 2008 г. БСП са били наясно, че този проект струва повече от 10 млрд. евро. И точно те лъгаха обществото 4-5 години, че тази централа струва 4 млрд. евро.

– А вие как така не сте знаели за тези документи, къде са били те?
– Това е интересен въпрос, документите от RWE са стояли с гриф „конфиденциално“ в Националната електрическа компания. Когато аз поисках документите, с които RWE са се отказали от проекта, ми бе дадено единствено писмо от октомври 2009 г., което и показах пред медиите преди няколко месеца.

Оказа се, че това не е писмото, с което RWE се отказва от проекта, те са написали предизвестие два месеца по-рано- още на 13 юли. Тоест това се е случило седмица преди да се конституира Народното събрание и две седмици преди да се избере новият кабинет.

– Ще има ли наказани заради умишленото укриване на документи?
– Това не е първият случай, в който се изненадвам от действие или бездействие на определени служители. Със сигурност е много неприятно за мен, защото показва, че смяната само на директори в дружествата не означава, че се работи в желаната от правителството посока. Има хора, които дали от страх, че някой може да попита и тях защо не са реагирали четири години, или поради други причини умишлено не са предоставили тези документи.

– Знаел ли е директорът на НЕК за тези документи?

– Попитайте него.

– От думите ви разбирам, че не са били представени и на предшественика ви Трайчо Трайков?

– Не знам дали министър Трайков е знаел, но предполагам, че и той не е знаел.

– Виждаме писмата на RWE към НЕК, а къде са писмата на НЕК към RWE?

– Или не са отговаряли, или писмата ги няма. Това е цялата кореспонденция с RWE, която намерих. На писмото от 13 юли, с което ни предупреждават, че ще излязат от проекта, всички ми се кълнат, че няма отговор от НЕК.

Макар че има протоколи от заседания между НЕК и RWE, в които се обсъждат единствено технически въпроси – за безопасността на централата, което за мен също е много странно. Няма как да не се е говорило и за финансирането на централата, няма как да няма такива протоколи – писмата от RWE показват, че въпросът е обсъждан, но кога, не мога да си обясня, защото от тези заседания няма протоколи.

– Значи има нещо гнило в НЕК?

– Има нещо, което не е наред. Още в писмото от 24 март 2009 г. RWE пише, че НЕК не е казал как ще финансира своя дял от проекта, който възлиза на 5 млрд. евро. Още тук става ясно, че RWE се колебае.

– От БСП ви обвиняват, че документите, представени като писма от RWE, са фалшиви?
– Това издава паника. От БСП не обясняват защо са лъгали обществото пет години и сега отново лъжат, че документите са фалшиви.

Това много лесно се проверява. В рамките на часове се доказва дали го има документа и от коя дата е. Те са толкова изнервени, че правят грешка след грешка само и само да не дават обяснения пред обществото.

– Разбрахте ли за какво са изхарчени 300 млн. лева, които бяха отпуснати от бюджета за създаване на обща компания между НЕК и RWE през 2008 г.?
– Въпросът ни връща на доклада на тогавашния директор на НЕК Любомир Велков, в който се казва, че RWE е категорично против предварителни плащания към „Атомстройекспорт“, преди да има договор. Германската компания отказва да участва в такива плащания.

Въпреки мнението България е платила на „Атомстройекспорт“ 10% от оборудването с дълъг цикъл на производство и така е започнало производството на реакторите. Отделно Велков пише, че вече са изхарчени и 250 млн. евро, теглени като заем от БНП „Париба“. Важен момент е, че още през 2008 г. RWE си запазва правото да напусне проекта „Белене“ по всяко време, без да дължи неустойки.

– Дори и ако има сключен договор за строеж на централата ли?

– Каквото и да има, те са искали да си гарантират правото във всеки един момент да напуснат проекта. Тези две страници от уговорката с RWE също липсват. Открихме ги в Агенцията за държавната финансова инспекция, която очевидно ги е копирала, преди да изчезнат.

– Няма ли да стане ясно кои са виновните все пак? Досега се откриват само нарушения по проекта, но отговорност не се търси от никого?

– Покрай проекта „Белене“ със сигурност има виновни, защото държавата е изхарчила без каквато и да е визия страшно много средства. Изпратеният на Петър Димитров (бившия министър на икономиката и енергетиката в тройната коалиция, бел.ред.) доклад от НЕК е бил основание да се преосмисли изцяло позицията на държавата и да не се плаща предварително на „Атомстройекспорт“.

– А разполагате ли със становището на министър Димитров по този доклад?

– Анализираме в момента документите, защото има превод на суми от Българския енергиен холдинг към НЕК, има и постановление на Министерския съвет за започване на проекта. Интересно е да се види как са мотивирани всички тези решения и дали министър Петър Димитров е сигнализирал на МС за трудностите на НЕК.

– Какви са очакванията ви за референдума?

– Надявам се хората добре да анализират тежестта на действията си, ако се преосмисли решението за спиране на АЕЦ „Белене“. Цената вече е ясна – над 10,4 млрд. евро, което е три пъти повече от външния дълг на правителството.

– Разчитате, че хората ще се откажат от втората АЕЦ, но какво ще се случи, ако кажат „да“ – откъде ще вземете пари, за да построите централата?
– Който каже „да“, трябва да даде предложение и как да бъде финансирана. Тези 10,4 млрд. евро надхвърлят бюджета на министерството на здравеопазването за повече от седем години. Сумата е 10 пъти по-голяма и от европейските пари по „Регионално развитие“ за пътищата у нас.

Не е прекалено да се каже, че финансирането на такъв проект ще ни върне в 1997 г., да не кажем, че ще ни превърне в държава като Северна Корея, която се е посветила на една идея и няма средства за нищо друго.

Тиражират се и откровени лъжи, че България ще внася ток, ако не се построи АЕЦ „Белене“. За това се говори още от 2002 г. и тогава се е прогнозирало, че през 2010 г. няма да имаме ток, ако не се построи втората АЕЦ. Случва се точно обратното – не само имаме излишък, но и рекорден износ.

Другата тиражирана лъжа е, че ще затворим през 2030 г. пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това не е вярно, животът им ще може да се удължи с още 10 години след 2030 г.

– Чували ли сте се с кандидат-инвеститора за „Белене“, който изникна в края на миналата година?

– Откакто го заведох в Народното събрание, не е предлагано нищо, не са водени преговори с него.

– Кога ще можем да кажем, че сме сложили кръст на проекта „Белене“ и нищо не дължим вече на Москва, защото сега очевидно той е спрян само у нас и „Атомстройекспорт“ ни съди за 1 млрд. евро?
– Този иск е неоснователен и това го казваме не само ние, но и нашите адвокати. Какво дължим, ще реши арбитражът. Кога ще сложим кръст – когато категорично обществото каже своето мнение против този проект и този финансов ангажимент.

– Защо е допуснато ВМЗ да изпадне в толкова тежко финансово положение и не са правени никакви оптимизации в предприятието през последните години?
– Стратегията за приватизация на ВМЗ беше гласувана през 2010 г., но изпълнението се забави много. Ако беше стартирала още тогава, състоянието на дружеството нямаше да е толкова тежко.

– Защо се е забавила?
– Заради административни процедури и бюрокрация. В момента, в който станах министър, помолих Агенцията за приватизация да ускори максимално сроковете. През януари разбрахме, че нямаме оферта, която да отговаря на изискванията на стратегията.

Сега не трябва да губим време за нова стратегия, а да го продадем в най-кратки срокове. Критериите на купувачите ще изготви Агенцията за приватизация.
Проблемите на дружеството не са от две-три години, а от последните 15 години, оттогава се бавят и заплатите на служителите.

Делата за несъстоятелност на ВМЗ в момента не ни помагат въобще, защото нарушават доверието от страна на клиентите към дружеството и те отказват поръчки, на които разчитахме.

– Може ли компанията да изпадне във фалит преди приватизация?
– Може съдът да я обяви в несъстоятелност, но ще направим всичко възможно да не се стигне дотам, защото, ако се случи, всички тези хора ще останат без работа. По-добре да го оздравим.
Интервюто е на Цветелина Катанска, в. Труд



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Напрежението в Близкия изток ескалира. Иран извърши нова вълна въздушни удари с балистични ракети срещу Израел. Техеран кръсти бруталната си атака „Истинско обещание 3“. Целите на ударите са в Тел Авив, […]

 

На 15 юни отбелязваме Видовден, или Деня на възмездието. Всеки е чувал израза „Ще дойде Видовден“, чийто смисъл е, че за […]

 

Изненади над една част от България.

През деня над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Над Източна България облачността ще е […]

 
 
Още от Твоят глас
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

към началото