За последните три месеца се регистрира известно покачване на дела на противниците на развиването на ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала.
В момента съотношението между привържениците и противниците е приблизително 3:2. Това сочат данни от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение – НЦИОМ, проведено между 16 и 20 януари 2013 година, съобщават от агенцията.
Сред заявилите, че ще отговорят на референдума с „Да“ са 60%, а тези, които твърдят че ще отбележат „Не“ в бюлетината са 40%.
Интервюираните, които възнамеряват да гласуват с „Да“ на референдума са по-категорични в намерението си да упражнят правото си на глас, в сравнение с онези, които биха гласували с противното мнение.
Както поддръжниците, така и противниците на развитието на ядрената енергетика у нас твърдят че позицията им е по-скоро въпрос на личен избор, а не на партийна дисциплина. Нещо повече – две трети от българите отричат да са повлияни от официалните позиции на лидерите на основните политически партии у нас.
НЦИОМ: Готовност да участват в референдума декларират между 27% и 37% от пълнолетните
Според различни индикатори, към 20 януари 2013 г., готовност да участват в референдума декларират между 27% и 37% от пълнолетните българи.
В същото време е нужно да уточним, че последната седмица от кампанията може да предизвика известни промени в декларираните намерения за гласуване.
Засега категорично намерение да гласуват изказват две трети от привържениците на БСП, 59% от тези на „Атака“, близо половината от тези на ГЕРБ, 42% от привържениците на „България на гражданите“ и 35% от тези на ДПС.
Най-често намерение да гласуват на предстоящия референдум изразяват жителите на малките градове и на селата. В градовете-областни центрове декларативната активност е по-ниска от средната. Най-ниска засега се очертава избирателната активност в столицата.
По метода на полустандартизираното интервю по домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани.
Споделете текущата публикация: