– Г-н Цацаров, като главен прокурор ще спрете ли практиката да се поддържат негодни обвинения пред съда?
– Мога да стана гарант, че прокуратурата ще трябва да се отърси от немалко от вредните си практики, както и от немалко от разследванията, които се водят от чисто конюнктурна подбуда. Ще направя това, което зависи от мен, за да придобие прокуратурата по-модерен европейски облик и прокурорите и следователите да получат по-голяма свобода на действие.
– Сегашните зам.- главни прокурори ще останат ли в екипа ви?
– Ще мога да отговоря, когато завърши процедурата. Още съм със статут на кандидат за главен прокурор.
– Как се чувствате като единствения, за когото гласува Висшият съдебен съвет?
– Не съм човекът, който е приемал правилата за гласуване. Имах възможност да изразя позиция по тях.
– Изборът ще убеди ли Европейската комисия?
– Изборът не е направен от мен, за да убеждавам аз ЕК. Нека не забравяме, че е правомощие на президента да прецени доколко този избор трябва да бъде валидиран с указ.
– Ако Брюксел обяви извънреден доклад заради процедурата, как ще се чувствате?
– Как очаквате да се чувствам? Ако Брюксел заяви, че това не е процедурата, която е очаквал за честен вот, смятате ли, че ще се почувствам добре и удовлетворен? Смятате ли, че няма да се почувствам най-малкото засрамен заради държавата, на която съм гражданин?
– Равнопоставен ли беше изборът?
– Като дискусии и концепции мисля, че беше съвсем равнопоставен. И тримата кандидати бяхме достатъчно убедителни. Казвам това не като реверанс от възпитание към колегите.
– Как ще избягате от етикета “фаворит на ГЕРБ”?
– С действията си. Най-неотложната задача е да създам екип. После да се изпълни препоръката на ЕК за цялостен функционален анализ на прокуратурата. Едва след този анализ, за който поставям срок от 2 месеца, следва да се пристъпи към план за действие за цялостна реформа в прокуратурата.
Интервюто препечатваме от в. Труд
Използвани са въпроси и на други медии.
Галина Тонева: Искам да знам колко биха гласували за мен
Бих искала да знам колко души биха гласували за мен, заяви зам.- главният прокурор Галина Тонева, веднага след обявяването на конкурента Сотир Цацаров за шеф на държавното обвинение.
Тя направи този коментар, защото след като Цацаров получи нужното мнозинство за поста, кандидатурата дори не беше подложена на гласуване.
“Когато бъде назначен новият главен прокурор, ще подам оставка”, каза още тя.
Борислав Сарафов: Не спечелих, но не считам, че съм загубил
“Тепърва ще направя анализ и ще преценя действията си и дали се считам за ощетен. Макар и да не спечелих, не считам, че съм изгубил. Най-малкото изразих своите идеи и виждания.”
Това беше коментарът на претендента да оглави обвинението – шефът на апелативната спецпрокуратура Борислав Сарафов. “За всеки е любопитно колко точно биха го подкрепили”, каза и той в отговор на въпрос за това, че неговата кандидатура не беше подложена на гласуване.
Назначението е в ръцете на президента
Сотир Цацаров ще стане главен прокурор едва след като президентът Росен Плевнелиев подпише указ за назначаването му. Така сега, след като Висшият съдебен съвет (ВСС) посочи председателя на Пловдивския окръжен съд за шеф на обвинението, от поста го дели само волята на държавния глава.
Плевенелиев има право да откаже да подпише указа и не е нужно да се мотивира. Ако след това ВСС отново му предложи Цацаров за главен прокурор, президентът ще е длъжен да го назначи. Досега от канцеларията на държавния глава не са дали знак какви са намеренията на Плевнелиев.
Дори и след указа на президента новият главен прокурор ще започне да ръководи обвинението едва след като встъпи в длъжност. Традицията е това да става на тържествена церемония в присъствието на предшествениците му. Цацаров ще трябва и да положи клетва, независимо че за разлика от предшествениците си е действащ магистрат и вече е обещал да прилага точно конституцията и законите. Причината е, че клетвите на съдиите и прокурорите имат леки разлики.
Веднага след като ВСС обяви избора на Цацаров, конкурентите му – зам.-шефката на обвинението Галина Тонева и началникът на спецпрокуратурата Борислав Сарафов, направиха коментари, че ще решат дали да го оспорят, след като се произнесе президентът. Според юристи двамата нямат право да атакуват процедурата, тъй като това трябва да стане пред Конституционния съд (КС), а те не могат да подадат жалба до него. В случая това могат да направят само 48 депутати, обясниха специалисти по конституционно право.
Брюксел: Няма да коментираме личността на Цацаров
Няма да коментираме личността на избрания за главен прокурор, заяви говорителят на Европейската комисия Фредерик Венсан. И каза , че Брюксел вече е изразил очакванията си изборът да е честен, обективен и таен. “Никой няма интерес хората, избрани на ключови ръководни постове, да започват работата си под сянката на несигурността”, заяви Венсан. Той посочи, че Еврокомисията може във всеки момент да реши да излезе с доклад или коментар.
Вицепремиерът Цветан Цветанов оцени избора като прозрачен и отказа да коментира Сотир Цацаров. “Важното е МВР и прокуратурата да работят продуктивно”, заяви той.
От Българския хелзинкски комитет заявиха, че фактът, че след като Цацаров събра мнозинство, другите кандидатури не бяха подложени на гласуване, е доказателство, че съдебният съвет “се води от скрит сценарий в угода на властови лобита”.
Атанас Атанасов от ДСБ призова президента Росен Плевнелиев, преди да подпише указа за назначаване на Цацаров, да си отговори дали е нарушена конституцията при избора му, ще бъде ли той независим и има ли морал за поста. Михаил Миков от БСП заяви: “Нямаше избор въпреки дългото изслушване.”
Споделете текущата публикация: