Мнозинството от българите са категорични, че изпращаме една тежка, лоша година. Едва един от всеки седем души преценява 2012-а като добра за страната. Мрачните оценки са близо четири пъти повече. И изглежда, че именно те са по-точните.
Тази година ще са повече хората, които няма да имат празнична трапеза по коледните и новогодишните празници. Повече ще са хората, които няма да могат да подарят нищо на близките си. Повече са и хората, които знаят, че не могат да очакват подаръци.
Над половината от българските семейства няма да се впуснат в предпразничната пазарна вакханалия и ще спестяват – от подаръци, от софри, дори и от по-насъщни неща. Казано накратко – една по-скромна и по-тъжна за мнозина Коледа.
И все пак се долавя някакъв плах оптимизъм. Надеждата, че може би лошото е свършило, че 2013-а ще бъде по-добра – няма да ме съкратят, синът ще намери работа и ще престане да се алкохолизира, заема ще го разсрочим, ще сме по-здрави…
И дано тези надежди се сбъднат, а не страховете на мнозинството. Защото са прави хората, които казват – страхът разяжда душата! Всекидневният страх за непосредственото бъдеще, за житейското оцеляване ни прави по-агресивни, по-нетолерантни, по-безчувствени и дори зли.
Наскоро един човек разкритикува жалването и недоволството на българите. Аргументът му беше „железен“. Ето, българите са натрупали 35 млрд. лева спестявания – и то в условията на криза! Клетият, той дори не си даваше сметка, че тези спестявания са натрупван страх, несигурност, дори отчаяние. Всичко това, което изтласква на повърхността на обществения живот агресията, затварянето в себе си, липсата на съпричастност към страдащия. И така е навсякъде по света. Хората, даряващи нещо за ближните си, са намалели в световен мащаб – показва международно сравнително изследване. Страхът за мен измества любовта към ближния, естествения порив да помогнеш, да подкрепиш.
Ето и как една българка, бягаща от войната в Сирия, вижда родината ни след дългогодишна раздяла (виж „Имигранти: В България е по-страшно от Сирия“ – „Труд“ от 19 декември): „Българите са страшно озлобени и затворени в себе си. Направо не можах да ги позная, когато се прибрахме тази година. Преди не беше така. Имам чувството, че днес тук, в България, помощта от близък е по-скоро изключение, отколкото закономерност.“
И най-страшното е не констатацията на тази жена. Страшен е форумът от мнения под тази публикация. Ярост, ненавист, злоба, нетърпимост към човек, позволил си да сподели това, което всички ние всекидневно виждаме около себе си. Вълната от нетолерантност и омраза, която все повече ни залива. И в основата, на която е страхът на дребния човечец от бъдещето, от променящия се свят, в който именно за дребните хора става все по-страшно.
Но все пак има огромна разлика между дребен, обедняващ обикновен човек и дребен, нищ духом човек. И ако за първия има спасение, то за втория такова няма.
Първият може да превъзмогне страховете си и да дари близките си, хората около себе си, света, ако не с друго, то поне с усмивка и топлота. Вторият не може да дари дори и себе си с елементарно самоуважение – защото се гърчи в страха и омразата към всичко и всички и тайно подозира, че и той е „като всички“.
Затова нека си пожелаем през новата година – била тя по-бедна или по-богата, с трусове или благоденствие – да не забравяме, че най-важното е да бъдем хора, да намерим сили да се усмихнем, да подадем ръка на падналия. Да успеем да сподавим омразата и страховете в себе си и да дадем път на доброто, което, вярвам, тлее у всеки от нас.
Тогава и новата година ще бъде наистина по-добра – независимо дали ще е по-богата, по-сита. Защото ние в душите си правим своя рай или своя ад. Нека 2013 г. да бъде годината на разума, на доброто в нас!
3/4 ОТ БЪЛГАРИТЕ СРЕЩАТ НОВА ГОДИНА У ДОМА
76% от българите ще посрещнат Нова година вкъщи, сочат данните от декемврийското национално представително изследване на НЦИОМ. Такива са плановете най-често на пенсионерите, жителите на малките градове и селата и на хората с по-ниски доходи.
10% още не са решили – предимно най-младите, а 5% ще се веселят в ресторант или клуб – предимно най-заможните. Шест на сто ще пътуват в чужбина или ще празнуват в наш курорт, а 1% ще работят.
Една трета от българите са заделили между 50 и 100 лв. за подаръци, а 7% няма да подаряват нищо поради липса на пари.
34 на сто от интервюираните декларират, че са предвидили да дадат средства за благотворителност.
Оптимистите за новата 2013 г. според проучването на НЦИОМ са 43% – такъв дял от населението очаква тя да е по-добра за страната от изтичащата 2012-а. Всеки пети обаче смята, че тя ще е по-лоша, а всеки четвърти – че ще е толкова лоша, колкото и отиващата си година. Сред българите с оптимистични нагласи преобладават младите и образованите, както и хората със стандарт на живот над средния.
Кольо Колев, в. Труд
Споделете текущата публикация: