твоята гледна точка
Седмицата във Варна започва с „Дервишите – мистиците на Изтока“
Автор Vnews, добавено на 16.12.2012 година, в категории: Афиш, Коментари (0)

САМО НА 17 ДЕКЕМВРИ !
САМО В 19.00 ЧАСА !
САМО В 7 ГРАДА НА БЪЛГАРИЯ !
СОФИЯ, ВАРНА, БУРГАС, ПЛОВДИВ, СТАРА ЗАГОРА, РУСЕ и БЛАГОЕВГРАД!

ПЪЛНОМЕТРАЖНИЯТ ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
НА РЕЖИСЬОРА СТИЛИЯН ИВАНОВ
“Д Е Р В И Ш И Т Е – М И С Т И Ц И Т Е Н А И З Т О К А”
Това е филм за Любовта и Прераждането. Документален разказ за живота и поезията на персийския поет Руми, живял през 13-ти век и създал философия, която и до днес разнася славата на източната езотерична традиция по целия свят.
Филмът представя уникални кадри на въртящи се дервиши, тайни сбирки и ексклузивни изповеди на съвременни суфи-учители. Включва сцени с актьори, анимация и рисунки с пясък. Сниман е в Турция, Индия, Египет, Великобритания, Русия и България.
Представянето му у нас е под патронажажа на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа. Създаден е със съдействието на Министерството на културата и туризма на Република Турция.
Автор и режисьор Стилиян Иванов, оператор Мирослав Евдосиев, композитор Георги Стрезов, художник Андриан Генчовски, продуцент Деян Ив. Неделчев.

“Дервишите, наречени още мистици на Изтока, са мюсулмани, които вярват в прераждането на душата, свързвайки се по този начин с хилядолетни духовни практики, разпространени от Индия до Америка. Има много общо между суфизма на дервишите и философията на орфизма, питагорейците, богомилството и дори вярата на Бялото братство в наши дни…”
Това е една малка част от информацията, която разкрива най-новият филм на продуцентска къща Dodofilm. Далеч от академизма на библиотеките, съмнителното интерент-пространството и наглите хорските измислици, в технологичния и модерен XXI век в него се разкрива свят, изпълнен с Любов и Вяра.

Освен за Руми и дервишите, филмът разказва и за епоса за Гилгамеш, както и за сензационните научни разкопки край Шанлъурфа. Тези археологически разкрития на германски и турски специалисти са на път да променят из основи представата ни за човечеството: скитащите праисторически хора започват да водят уседнал начин на живот, т.е. стават цивилизовани в стремежа си да почитат боговете и предците си, а не в стремежа си да отглеждат растения и животни. Изводът – Духът, а не материята направлява нашата еволюция.
А какво е общото между мистиците на Изтока, месопотамския епос за Гилгамеш и най-старата човешка цивилизация, ще видите във филма – на DVD и във Фестивален и конгресен център.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Тази година Велика събота се пада на 19 април, а това е денят, в който възпоменаваме погребението на Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в […]

 

На Велики петък християните съпреживяват страданията на Исус Христос.

Велики петък или Разпети петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия син […]

 

Страстната седмица, посветена на последните дни от земния живот на Исус Христос, продължава днес с деня Велики четвъртъ. Вярващите си спомнят […]

 
 

към началото