Родители, обединени в кооперативи или сдружения, ще могат да разкриват частни детски градини, в които хлапетата ще се образоват съгласно стандартите на просветното ведомство за предучилищно обучение. Това предвижда новият просветен закон, който на практика узаконява сегашните родителски кооперативи. За да продължат да функционират, те ще имат два варианта. Единият е да се регистрират по Закона за кооперациите, а другият по Закона за юридически лица с нестопанска цел. Така родителски организации и асоциации имат възможността да регистрират нова частна забавачка или да разкрият филиал към вече съществуваща детска градина, като сключат договор с нея. Това изясни вчера зам.-министър Милена Дамянова по време на кръглата маса за новия просветен закон в Народното събрание. Така подготовката на децата в предучилищна възраст ще отговаря на стандартите на министерството, а държавата ще плаща издръжката на хлапетата в родителските кооперативи. Качественото образование
изисква спазване на критерии и изисквания
коментира зам.-министърът. Така се дава по-голям избор на родителите да избират къде да записват децата си, както и родителите да бъдат приобщени в предучилищната подготовка.
Десетки родители се излязоха вчера пред парламента, за да протестират срещу задължителното предучилищно обучение на 4-годишните от 2016 година, заложено в проектозакона за предучилищно и училищно образование. Разбунтувалите се майки и татковци за пореден път
поискаха да имат избор как да си отглеждат децата
„Не отнемаме права на родителите. Семейството е най-важно за формирането на личността на детето. Детската градина обаче е естественото продължение на процеса на разширяване на обкръжението на това дете. В този смисъл ние не отнемаме нито права, нито отговорности на родителите. Напротив, ние им даваме повече възможности и гарантираме като държава чрез закона това, че всеки родител, който желае по-добро развитие за своето дете, ще го получи. Гарантираме това, че децата, които нямат достатъчна подкрепа от своите близки, защото има и такива, ще получат реални шансове за такова развитие“, коментира още Дамянова. Тя припомни, че предвидените глоби за родителите, които не допускат децата си на предучилищна са между 100 и 500 за повторно нарушение и съответно между 50 и 100 лева за първо.
„Под повторно нарушение се има предвид нарушение, което е извършено в срок от две години. Този закон дава много възможности и зачита правата както на родителите, така и на децата, защото по конституция всяко дете има право на образование“, каза още зам.-министърът.
Споделете текущата публикация: