Депутатите приеха на второ четене бюджета за 2013 г. Той предвижда 30,5 милиарда лева приходи и 31,7 милиарда разходи. Това стана след близо 5-часово заседание и почти без дебати в пленарната зала на парламента.
Минималната работна заплата от 1 януари става 310 лева. Дефицитът догодина трябва да е 1,3% от брутния вътрешен продукт. Така държавата ще изхарчи 1,1 милиарда повече, отколкото ще събере.
Заложен е икономически ръст от 1,9%, но според финансовия министър Симеон Дянков приходите са смятани при по-консервативен ръст от 1,2 на сто.
Приет беше и бюджетът на общините за 2013 г. Общата субсидия за делегираните от държавата дейности е 1,9 милиарда лева.
Месечната помощ за дете остава 35 лв. за всяко дете от едно семейство.
Депутатите решиха още електрическите автомобили да се освободят от данък по Закона за местните данъци и такси. Депутати от опозицията обаче възразиха, че в хазната не се намериха пари за малки социални плащания, но се прави данъчно облекчение за притежателите на електромобили.
Обсъждането на бюджета върви от вчера и не мина без скандали. След като снощи финансовият министър Симеон Дянков заяви пред медиите, че „някои депутати от опозицията вече са пияни и не могат да си вдигат ръцете“ за гласуване, днес социалистите поискаха оставката му. По-късно Дянков се извини за думите си.
Това е реалистичен и изпълним бюджет, който ще даде възможност за реален политически дебат, съсредоточен върху политики, вместо това как върви неговото изпълнение, коментира заместник-министърът на финансите Владислав Горанов.
Има предпоставки бюджетът да доведе до реален растеж на икономиката, посочи Горанов. Бюджетът е настроен така, че да увеличи доходите; харчи повече, отколкото изземва, така че има условия да стимулира потреблението като един от елементите на растежа, обобщи заместник-министърът.
Позицията по отношение на всички помощи и обезщетения ще остане без промяна, заяви Горанов по повод днешната среща на протестиращи майки с депутати.
Продължаваме да смятаме, че е по-добре да бъде дадена възможност да се изградят достатъчно детски градини, за да могат майките да се върнат на работа, а не да разчитат на минималната работна заплата, колкото и да е нейният размер, заяви Горанов. (Труд)
Споделете текущата публикация: