„Бойко Борисов е много ефективен лидер, има черен колан по карате, затова внимавайте.“
С тези думи американският президент Барак Обама приветства в Белия дом министър-председателя на България. Премиерът влезе в резиденцията на държавния глава на САЩ точно в 22,05 ч българско време.
Американският президент поздрави Борисов с добре дошъл и изтъкна, че България е един от големите съюзници на САЩ.
Бойко Борисов напомни за жертвите, които България е дала при операциите на НАТО в Ирак и Афганистан. Той благодари на Барак Обама за обаждането му веднага след атентата в Сарафово и изказването на съболезнования за жертвите. „Българският народ няма да забрави този жест“, каза Борисов.
Американският президент заяви, че България се очертава като лидер на Балканите и в това отношение е важно и развитието на двустранните икономически отношения. Барак Обама определи Чикаго като „един български град в САЩ“.
Премиерът Бойко Борисов благодари за поканата и поздрави президента Обама с преизбирането му. Българският министър-председател също изтъкна доброто сътрудничество между двете страни в областта на борбата с организираната престъпност и тероризма.
Борисов изтъкна, че българската икономика е стабилна, като държавата има нисък дълг и малък бюджетен дефицит. В сферата на енергетиката президентът на САЩ изрази надежда, че страната ни ще успее да постигне диверсификация.
От своя страна премиерът Борисов постави въпроса за визите за българи, желаещи да пътуват в САЩ.
В срещата участваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на външните работи Николай Младенов и министърът на отбраната Аню Ангелов. Сред основните теми бяха ролята на България в НАТО и приноса й в Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан, ситуацията на Балканите и обстановката в Близкия изток.
След днешната среща българските и американските служби ще работят още по-добре, заяви по-късно премиерът Бойко Борисов пред журналисти в българското посолство. Министър-председателят уточни, че в разговорите в президента Обама е поставен въпросът за атентата в Сарафово. Той уточни, че все още липсват брънки, за да може да се стигне до извършителя.
„Президентът Обама обеща, че американските специални служби ще заработят по-интензивно, за да имаме по-твърди доказателства срещу поръчителя и извършителя на атентата в Сарафово. И той знае, и аз знам кои са, но Обама се съгласи с мен, че за пред съда трябват твърди доказателства“, каза българският премиер.
Бойко Борисов заяви, че е невероятно как за един извършител има визуални и ДНК данни, а все още не е заловен, но изтъкна че това е обща работа и на много международни и чуждестранни институции.
В разговорите с Барак Обама не стана въпрос за мораториума върху шистовия газ, заяви Борисов. Той припомни, че позицията на правителството отдавна е ясна и че трябва да има яснота за отражението на тази технология върху околната среда. По думите му България вече е направила много за деверсификацията на енергийните си източници и един от примерите е добивът в Черно море.
„Много съм доволен от срещата. Президентът Обама каза само суперлативи за България и нито една забележка по никоя от темите. Дори за правосъдната система даде висока оценка, включително за избора на нов Висш съдебен съвет и членовете на Конституционния съд“, каза още Борисов.
Кристален орел подари американският президент Барак Обама на българския премиер Бойко Борисов. Правителственият шеф отговори с подобаващ подарък – копие на златната Маска на Терес.
Американският белоглав орел е национален символ на САЩ и присъства на герба и на монетите от половин и четвърт долар. Птицата символизира свободата.
Маската на Терес пък е изработена от 24-каратово злато по времето на едноименния одриски цар. Тежи 690 г и бе намерена през 2004 г. от археолога Георги Китов.
Кристалният орел и маската бяха разменени рано вчера между протоколите на двамата лидери и така подаръкът на Обама се оказа в багажника на една от колите на посолството ни още преди двамата да са се здрависали.
Няколко часа преди срещата Бойко Борисов и водената от него делегация посетиха националното военно гробище “Арлингтън”, където положиха венец пред Гробницата на американските незнайни воини.
В гробището са погребани над 400 000 военни и членове на техните семейства. Най-старите гробове са на ветерани от Гражданската война.
19 топовни салюта възвестиха пристигането на Борисов. Той мина през шпалир от шест почетни роти от всички родове войски. Церемонията обаче не наруши всекидневния график на гробището и докато той поднасяше венец, бяха погребани деветима военни. С премиера в САЩ са вътрешният министър Цветан Цветанов, който е отвъд океана още от 18 ноември, военният министър Аню Ангелов и дипломат №1 Николай Младенов.
Най-натоварена се оказа програмата на Младенов, който веднага след срещата трябваше да се качи на самолета за Брюксел, за да участва в срещата на външните министри на страните от НАТО. И на форума на пакта в Брюксел, и на срещите на българската делегация във Вашингтон се очаква да бъде обсъдено изтеглянето от Афганистан.
Споделете текущата публикация: