Духовниците с агентурно минало не трябва да се кандидатират за патриарх. Това си мнение изрази временно оглавяващият Българската православна църква митрополит Кирил Варнески пред БТВ.
„Воля Божия за всичко“. С тези думи той коментира въпроса дали е готов да стане патриарх на 24 февруари. Всеки митрополит може да участва в избора, при условие, че отговаря на изискването за възраст, каза още дядо Кирил.
Във всяка епархия има избиратели, които избират всички органи на управление, обясни той. „Те ще изберат и представителите на този патриаршески избирателен събор. Това ще стане на 13 януари, за да се подготви изборът на патриарха,“ посочи митрополит Кирил.
Наместник-председателят коментира в студиото на „Лице в лице“ въпроса дали е уместно някой от митрополитите с досиета от бившата Държавна сигурност да оглави Българската православна църква.
„Темата с досиетата не ми тежи, аз нямам агентурно минало. Служил съм единствено на православната църква. Не съм получавал инструкции, указания…, а че са водели документация…, това е друго.“ По думите на Кирил „не беше много хубаво да се обобщават всички случаи, а не може да се слагат под един знаменател. Сега пред църквата обаче не стои този въпрос, докато не се избере патриарх.“
В средите на синодалните архиереи има предложение да се пристъпи към проучване на живота на гонените по времето на комунистическия режим в България, каза пред bTV доц. Костадин Нушев. Една от идеите предвижда и канонизация на мъчениците. Същинското църковно действие по разграничаване на църквата от режима може да стане, когато се посочат мъчениците на вярата, смята богословът.
Доц. Нушев коментира и предложението на митрополит Йосиф Американски комисията по досиетата да предаде всички документи за митрополитите на църквата: „Не знам дали е възможно да бъдат предоставени тези документи. Ако това е така, има логика да бъде разгледано и агентурното минало на всеки митрополит.“
Според дядо Кирил обаче не досиетата, а изборът на нов патриарх е главният въпрос пред православната църква.
Според данните от комисията по досиетата Кирил е работил към Шесто управление на ДС, а псевдонимът му е бил Владислав. Общо 11 са агентите на Държавна сигурност сред 14-те митрополити. 9 от тях са донасяли на Шесто.
Наместник-председателят каза още, че няма лоши отношения с никого, попитан за конфликта му с митрополит Николай.
Според дядо Кирил църквата има социална и просветна дейност, но за нея не се говори. „Медиите са длъжни на църквата в това отношение. Те създават едно неправилно лице на църквата, търсейки сензации. Този въпрос е много голям, много сложен.“
Който се разкае по правилния път и каже „Сгреших, простете ми!“ ще бъде приет в църквата, ако се обърне към съответния митрополит и потърси прошка от своя архиерей, каза Кирил. „За да има прошка трябва да има покаяние,“ заяви варненският митрополит, според който покаянието трябва да е писмено: „Само „съжалявам“ не стига, трябва и „простете“!“
Няма основание да има такова нещо в църквата като архонтите, смята наместник-председателят. Според Кирил „първо трябва да се вземе благословията на Светия синод, а след това да се провъзгласяват“.
Богатството е средство за живот, а не цел в живота, смята Кирил Варненски. По думите му обаче църквата трябва да има средства, за да се издържа. Часовникът на дядо Николай, колата на дядо Кирил, досиетата – това са неща, които ще се забравят, смята Кирил./ Труд
Споделете текущата публикация: