твоята гледна точка
Постът не е диета, а време за смирение
Автор Vnews, добавено на 24.11.2012 година, в категории: Любопитно, Коментари (0)

Правилното изпълнение на християнския пост се състои в това да не се подхожда формално към него като към хранителен режим. Постът е религиозна практика на съзнателно въздържание от всички видове удоволствия, извършвано поради религиозни причини, за определен период от време и заради постигане на нравствена цел. Той има две страни – духовна и телесна. Духовната предполага човек да се опита да си създаде определено настроение на духа, насочено към покаяние за извършените грехове, да се смири пред Бога, да потъгува за грешките си, да активизира молитвения си живот, да потърси прошка от Бога и в крайна сметка да възстанови мира в себе си, изповядвайки се и причестявайки се със Св. Дарове. Т.е. четирите постни периода в годината са времето, в което чрез лишаване от удоволствията човек се концентрира върху духовния си живот.

Телесната страна на поста се състои във

въздържание от всички удоволствия на плътта

в това число и от чревоугодие, затова и се отказваме от употребата на храни с животински произход. Настоящият пост е най-лекият през годината заради очакването на най-радостното за християните събитие – Рождеството Христово. През цялото време се употребяват растителни храни, като е разрешена и употребата на олио. Разрешена е употребата на безгръбначни и мекотели – октоподи, калмари, рапани, миди. Разрешава се и употребата на заместители на месото и млякото, като например соевите продукти.

В голяма част от времето на Рождественския пост се разрешава употребата на риба – на отминалия преди няколко дни празник Въведение Богородично (21 ноември), в седмицата между 23 и 6 декември, между празниците Андреевден и Никулден; както и в седмиците между 7 и 19 декември. В последните дни на поста – от 20 до 24 декември включително, се употребява само растителна храна с олио. Най-важната подробност, свързана с хранителната част от поста, която трябва да запомним, е, че

количеството също има значение

Постът е свързан не само със забрана за консумация на храни от животински произход, а и с ограничение на количеството. Ако ядем постна храна, но без мяра, до преяждане и се стараем непременно да угодим на вкуса си, то това вече не е пост.

Всяка година с наближаването на Бъдни вечер се говори за това как трябва да бъде подредена трапезата, колко и какви ястия трябва да присъстват на нея, каква е българската традиция за празнуване. Но не броят и видът на ястията има значение в тази вечер, а Рождественският дух на очакването да се роди Господ Иисус Христос. Рождественският пост завършва с тържествена Рож-дественска св. литургия на 25 декември. Свързан е не само със забрана за консумация на храни от животински произход, а и с ограничение на количеството
ПРАВИЛА В ХРАМА
* Не целувайте иконите

* Важна част от постното настроение и поведение на християните е посещението на храма и участието в св. литургия. За съжаление мнозина пренебрегват елементарните правила за добро поведение в храма и пречат на останалите богомолци. В храма не се влиза с предизвикателно облекло, с къси поли или панталони.

* Анцугът и маратонките не са подходящо облекло.

*Мъжете задължително свалят шапките си, докато жените е редно да останат с шапка или покрита с шал глава.

* Не се целуват иконите и ръцете на свещениците с начервени устни.

* Звукът на мобилния телефон трябва да бъде изключен, а спешни разговори се водят само извън храма.

* Разхождането със свещи в ръка може да доведе до неприятни инциденти, особено при наличието на много хора. Запалете свещта и я поставете на определените за това места. Ходенето трябва да е внимателно и тихо, за да не се смущават околните.
Тайнството на изповедта
В православната традиция изповедта е задължителна стъпка преди приемане на св. причастие. За да се изповядате, трябва първо да говорите с енорийския си свещеник, да определите подходящо време и да получите от него насоки за подготовка за изповед. След изповед и разрешение от свещеника можете да пристъпите към причестяването, което се извършва по време на св. литургия. Към причастие мъжете пристъпват гологлави, а жените – с покрита глава. Пред самата чаша със Св. арове ръцете се слагат кръстообразно на гърдите, свещенослужителят ви причестява. За всички неясни за вас детайли от извършването на това св. тайнство можете да задавате въпроси на свещеника и служителите в храма.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Днес,  20 март 2025 г. , точно в 11:01 часа българско време,  слагаме край на зимата и посрещаме по-дългите и по-топли дни, защото настъпва пролетта.
Какво представлява първа пролет?
Денят на пролетното равноденствие […]

 

Времето днес ще е предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има над източните райони. Ще духа до умерен вятър […]

 

След трагедията в дискотека в РСМ
Огнеборци с проверки в дискотеките
По повод инцидента в нощен клуб в Кочани, РСМ, в който в […]

 
 

към началото