твоята гледна точка
EС: Солидна регулация за шистовия газ!
Автор Vnews, добавено на 21.11.2012 година, в категории: По света, Коментари (0)

Проучванията за шистов газ и шистов нефт трябва да бъдат подкрепени със „солидни режими на регулация“. За това настояха от Европейския парламент в две резолюции, цитирани от пресслужбата на институцията. Този „режим“ важи за всички дейности по отношение на шистовия газ, включително добив чрез хидравлично фрактуриране. Трябва да се използват екологично безвредни процеси и най-добрите налични техники, за да се достигнат най-високите стандарти на сигурност, заявиха членовете на парламента.

Държавите членки трябва да бъдат „предпазливи“ при издаването на разрешителни за разработване на находища на неконвенционални горива в очакване на допълнителен анализ за това дали регулацията на европейско равнище е подходяща.

Всяка страна членка има правото да реши дали да добива шистов газ, се посочва в резолюцията на комисията по енергетика. Тя е одобрена с 492 гласа „за“, 129 „против“ и 13 „въздържал се“.

Според текста са нужни значителни инвестиции за изграждането на нужната инфраструктура, но те трябва да бъдат „изцяло покрити от индустрията“.

Енергийна (не)зависимост

Вътрешното производство на природен газ в Европа се очаква да намалее в бъдеще, но търсенето му ще продължава да нараства, увеличавайки вноса до 450 млрд.куб.м до 2035 г., се посочва в резолюцията.

Новите източници на природен газ в комбинация с мерки като нарастването на използването на ВЕИ и енергийната ефективност могат да спомогнат за постигането на сигурност на доставките за ЕС.

Въпреки че комисията направи заключението, че европейските правила обхващат адекватно лицензирането, ранното проучване и производството на газа от шисти, перспективата за разширен добив на неконвенционални изкопаеми горива предполага, че е необходим „цялостен анализ“ на европейската регулация относно този вид горива. Това заявиха евродепутатите от Комисията по околна среда в доклад, одобрен с 562 гласа „за“, 86 „против“ и 43 „въздържал се“.

Използването на вода и химикали

Специалните планове за използването на вода трябва да придружават всички дейности по добив чрез хидравлично фрактуриране (фракинг) и колкото е възможно повече вода трябва да бъде рециклирана, пише в резолюцията.

Компаниите трябва да разкриват какви химикали се използват, за да отговарят на европейското законодателство.

Призивът за забрана на фракинга е отхвърлен

Европейският парламент отхвърли поправката, внесена от евродепутати от различни политически групи, призоваваща държавите членки да не разрешават всякакви нови операции по фракинг в ЕС. Това стана с гласовете на 391 „за“, 262 „против“ и 37 „въздържал се“.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре да знаем какво можем и не можем да правим според […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 

Православната традиция поставя началото на Светлата седмица с втория ден на Великден, а това е време, в което се прославят светите […]

 
 

към началото