В УМБАЛ “Света Марина” чакат уникален апарат за лечение на онкоболните в изграждащия се в момента Онкологичен и Лъчетерапевтичен център във Варна. Новото към този център е,че освен двата линейни ускорителя ще бъде монтиран и апарат за томотерапия, съобщи изпълнителният директор на Университетската болница доц. Д-р Жанета Георгиева,дмн при откриването на научния симпозиум по тази тема в сряда.
Тази апаратура е най-модерната и ефективна методика за лъчелечение в световен мащаб с отлични резултати. Апаратът провежда хеликална модулирана по интензитет лъченерапия и радиохирургия, каквито у нас засега не се провеждат. Затова българските пациенти, които трябва да се лекуват по този най-съвременен метод, трябва да търсят медицинска помощ в чужбина.
Доц. Георгиева увери аудиторията, че след успешния старт на изграждането на новия Онкоцентър, сроковете ще бъдат спазени и центърът ще започне да работи през април-май. Има решение на Министерския съвет за отпускането на средствата за уникалния апарат за томотерапия, като по време на презентацията се съобщи, че ще се наперави максималното този апарат да заработи с откриването на центъра. Както двата линейни ускорителя, така и тази уникална апаратура трябва да се монтират в специално изградени за целта бункери, които са в процес на изграждане. Болницата има пълна готовност за затваряне цикъла на диагностика, ПЕТ скенер, 128-срезов скенер, лаборатория по молекулярна биология и лечение на пациенти с онкологични заболявания, каза още доц. Георгиева.
Най-важното е, че се подготвят още кадри, които да обслужват новата техника. В Париж ще специализират двама лекари, физик и рентгенов лаборант в институт Кюри. Водят се и преговори друг подобен екип да се обучава в болница “Инзелшпитал” в Берн, Швейцария, с която варненското здравно заведение работи съвместно от 15 години, съобщи проф. Д-р Анелия Клисарова дмн, ръководител на клиниката по нуклеарна медицина, лъчелечение и метаболитна диагностика.
Един от лекторите на симпозиума бе проф. Д-р Юлия Кирова от институт Кюри в Париж. Тя обясни на представителите на медиите и участници в симпозиума начина на работа на новия апарат. Стана ясно, че томотерапията е световно откритие, развито в последните десетина години. Дава възможност за реализиране на голяма доза в тумора при минимално облъчване на околните здрави структури. Това води до излекуване на пациентите без странични ефекти от проведената лъчетерапия. Томотерапията комбинира уникална възможност за облъчване на тумора чрез голям брой малки лъчи и индивидуализирано лъчелечение, съобразно с конкретния случай. Извършва се облъчване на туморни обеми от 5 милиметра до 160 сантиметра. Дава се възможност за облъчване на множество тумори в един сеанс.
На този апарат може да се лекуват по 30-40 пациента дневно в зависимост от сложността на конкретния случай, а годишно бройката е 600-800 пациента.
Проф. Кирова бе първият лектор който говори за практичното използване на хеликалната томотерапия, като сподели и опита на институт Кюри в Париж, където работи като онколог и лъчетерапевт. Представителите на американската фирма-производител Ахем Шевчик и Винсон Люк ле Глюнек запознаха аудиторията с усъвършенстваните решения за радиотерапия и клиничното й приложение.
На симпозиума освен изпълнителният директор доц. Д-р Жанета Георгиева дмн, присъства и ректорът на Медицинския университет “Проф. П. Стоянов” проф.д-р Красимир Иванов, дмн, който е виден хирург онколог, в аудиторията бяха и водещите специалисти в областта на онкологията в болницата, стажанти, докторанти, студенти, специализанти и медии.
Споделете текущата публикация: