40 000 студенти може да загубят здравните си права. Толкова млади хора към момента имат неплатени една, две или три здравноосигурителни вноски, съобщиха пред „Монитор” от Националната агенция за приходите (НАП).
„Държавата плаща на учениците и на студентите, но има период от време, в който те трябва да се осигуряват сами”, коментира Росен Бъчваров, говорител на ведомството. Проблемът идва от това, че учениците
завършват средното си образование до края на юни
на текущата година, а започват следването си през септември или октомври. Така за времето от юли до септември те не са осигурени за сметка на републиканския бюджет, защото не попадат в нито една от двете категории. По закон обаче всеки, който дължи повече от три здравни осигуровки за период от три години, губи право на безплатна медицинска помощ. Това означава, че вместо обичайната такса за преглед от 2,90 лева, студентите може да платят доста повече.
Младите хора често не знаят за тези разпоредби. През периода, през който не са нито ученици, нито студенти, те
трябва да внасят сами по 16 лева и 80 стотинки
Дори по закон студентите с неплатени здравни осигуровки може да бъдат глобени. За самоосигуряващите се лица санкцията е от 500 до 1000 лева. За работодателите глобата е от 2000 до 4000 лева за всеки един здравнонеосигурен служител.
Подобна била ситуацията и със студентите, които преминават от една образователна степен към друга, например от бакалавър към магистър. Така за два или три месеца младите хора също може да останат с неплатени здравни осигуровки.
„Студентите може да проверят дали дължат вноски безплатно по интернет или чрез колцентъра на НАП”, обясни Бъчваров. След това могат платят дължимите осигуровки по банков път, с пощенски запис или чрез електронната услуга на приходната агенция за плащане на данъци и осигурителни вноски онлайн.
Междувременно данни на Министерство на финансите показват, че към края на септември постъпленията в хазната от социални и здравноосигурителни вноски възлизат на 4,08 млрд. лв. Това е 73,3 на сто от разчетите за годината.
Споделете текущата публикация: