19-и ноември е денят, който работещите в Центъра по трансфузионна хематология свързват с разрешаването на кризата, в която се намират. От миналата седмица лекари, лаборанти и др. обявиха, че подават групова оставка заради унизителното положение, в което родното здравеопазване е поставило труда им.
За да не се стигне до групово напускане на медиците, още в първия работен ден от седмицата на крака им пристига здравният министър Десислава Атанасова. По програма в Регионалния център по трансфузионна хематология (РЦТХ) във Варна министърът ще се срещне с ръководството и работещите в опит да ги убеди да оттегля оставките, които подадоха преди броени дни. Срещата ще започне в 14.00 часа.
От това дали страните ще постигнат споразумение, ще стане ясно дали болниците във Варна и региона ще продължат да функционират нормално, въпреки хроничния недостиг на кръвни продукти в последните години, породен от липсата на дарители.
Припомняме, че варненският кмет Кирил Йорданов и областният шеф на ГЕРБ Иван Портних, който е и председател на бюджетната комисия в ОбС обявиха, че общинската хазна ще покрие за ноември и декемеври по 100 лв. върху заплатите на всеки от служителите на Кръвния център. Йорданов обеща и цялата му администрация да направи извънредна акция за даряване на кръв, за да се попълнят запасите на Центъра във Варна.
Малко по-късно председателят на ДСБ край морето проф. Димитър Камбуров призова управляващите да върнат финансирането на кръвните центрове по Закона за кръвта, а не по Закона за държавния служител, за да се говори за търсене на решения по същество, а не за унизително подхвърляне на пари на парче.
Дали министър Атанасова ще поеме конкретни ангажименти към медиците от кръвния център във Варна, се очаква да стане ясно в понеделник около 15.00 часа.
Преди да седне на масата на преговорите във Варна, министър Атанасова ще посети Добричко, където ще открие изцяло обновеното отделение за лечение на психично-болни пациенти с активна форма на туберкулоза в Държавната психиатрична болница в село Карвуна. Модернизацията е извършена със средства, осигурени по Програма „Укрепване на Националната програма по туберкулоза в България”, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Стойността на ремонта и оборудването на отделението е 93 312 евро. Държавна психиатрична болница в Карвуна е единственото лечебно заведение в страната, в което се лекуват пациентите с едновременно наличие на психични заболявания и активна туберкулоза, включително с мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB). Обновеното отделение е разположено в отделна едноетажна сграда в двора на болницата, която е с обща застроена площ 814.50 кв. м. и е с капацитет 30 легла.
Споделете текущата публикация: