8:4 завърши битката за признаването на избора на Варненския митрополит Кирил за наместник-председател на Светия синод. Той заедно с още 7 владици бетонираха вота от миналата събота, като го обявиха за легитимен. Така те победиха Великотърновския Григорий, който оспори гласуването и бойкотира вчерашното заседание на архиереите с още трима свои сподвижници.
Дядо Кирил остава и.д. патриарх до свикването на събор за избор на нов духовен глава, който според вчерашното решение трябва да се проведе най-късно до 6 март.
Изборът на Варненският митрополит е каноничен и в пълно съответствие с Устава на Българската православна църква, отсякоха синодалите в специално възвание прието след тричасовото им заседание. Освен дядо Кирил под него се подписаха митрополитите Дометиан Видински, Неофит Русенски, Гавриил Ловчански, Натанаил Неврокопски, Галактион Старозагорски, Йоаникий Сливенски и Амвросий Силистренски. На заседанието в Синодалната палата пък не се явиха Григорий Великотърновски, Игнатий Плевенски, Николай Пловдивски и Калиник Врачански. Те отсъстваха, въпреки че преди сбирката митрополитите отслужиха панихида за 9 дни от кончината на патриарх Максим.
„Под решението от 10 ноември за избор на митрополит Кирил за наместник-председател фигурира и подписът на председателя на заседанието тогава Григорий Великотърновски. В правния мир не съществува възможност за заличаване на подпис от документ, както той настоява да бъде направено”, категорични са владиците в решението си от вчера. Според тях той не може да оспорва вота, тъй като гласуването е станало тайно и никому не е оказвано никакво влияние. Освен това архиереите заявяват, че уставът на БПЦ не предвижда възможност да се вземат под внимание гласове, дадени с SMS или по факса при явно гласуване. Така те отговарят на възражението на Григорий, че тайният вот е лишил Европейския митрополит Симеон и Американския Йосиф, които не успяха да дойдат, да кажат по телефона кого подкрепят.
Архиереите се произнесоха и по възможността за промяна на устава на БПЦ, за каквато се заговори заради изискваните 50 години за кандидатите за патриарх. В него не могат да бъдат правени никакви промени преди провеждането на патриаршески събор, решиха синодалните старци.
Това е документ, който не може да бъде прекрояван по всяко време, категоричен бе пред „Монитор” Ловчанският митрополит Гавриил. Уставът може да бъде изменян само от църковно-народен събор, който обаче се свиква само от патриарх, какъвто ние в момента нямаме, разясни той процедурата.
Междувременно стана ясно, че на 18 ноември от САЩ се връща Американският митрополит Йосиф. Прибира се, за да не отнесе глоба и мъмрене за почти едногодишното си отсъствие от заседания на синода, поясниха от Синодалната палата. Той не е стъпвал на тях от декември 2011 г./ Монитор
Споделете текущата публикация: