Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще отпусне кредитна линия на електроразпределителните предприятия и на газоразпределителните дружества в България. Те от своя страна ще дават на клиентите си заеми за саниране на жилищата им, съобщи главният мениджър на дирекция “Енергийна ефективност и климатични промени” в ЕБВР Александър Хаджииванов. Той обаче не уточни какъв е размерът на кредитната линия.
Моделът, наречен от него one stop shop, действа с успех в много западноевропейски държави и в САЩ. В основата си той представлява предлагането на всички енергийни услуги на едно място. Енергийните дружества не само ще отпускат заемите, но и ще управляват изплащането им чрез сметките за ток, газ или парно, обясни Хаджииванов.
Във финансирането ще се включи и Международен фонд “Козлодуй”, който управлява парите, отпускани от ЕС за преодоляване на последиците от преждевременното затваряне на малките реактори в “Козлодуй”. Решението на фонда се очаква всеки момент и веднага след това започват преговори с енергодружествата, каза Хаджииванов. Тогава ще станат ясни и конкретните условия, при които ще се отпускат заемите.
Според него новата кредитна линия ще може да заработи през втората половина на 2013 г., като заради безплатните средства на фонда лихвите на заемите ще бъдат под пазарните.
ЕБВР финансира в момента друга програма в България за саниране – REECL. При нея 4-5 банки отпускат заеми при облекчени условия, като накрая на получателите се възстановяват между 20 и 35% от кредита в зависимост от това дали става въпрос за частично или за пълно саниране на сграда. Досега програмата е отпуснала пари за над 8000 проекта. Само в столицата по нея са санирани изцяло 76 жилищни сгради.
От 2021 г. сградите с нулева консумация
Всяка сграда в България, чието строителство започва след началото на 2021 г., ще трябва да консумира почти само толкова енергия колкото може сама да призведе с помощта на възобновяеми енергийни източници. Това предвижда новата европейска директива за сградите с почти нулево енергийно потребление.
Инвестициите за постигането на тази цел в цяла Европа ще са към 62 млрд. евро на година, но директивата ще помогне за създаването на 345 хил. работни места, бе съобщено на конференция в германското посолство вчера. България е напълно готова да въведе директивата в законодателството си, бе отчетено на форума.
Споделете текущата публикация: