Пълна лудница настана в ръководството на църквата. Търновският митрополит Григорий обяви вчера, че оттегля подписа си от решението за избор на Кирил Варненски като и.д. патриарх.
В момента никой не знае кой има право да управлява църквата. Синодалните старци се разделиха на два лагера. Според съмишлениците на Пловдивския митрополит Николай няма легитимен наместник-председател. Дядо Григорий отново е шеф на малкия синод, а дядо Николай Пловдивски – Софийски митрополит. Цялата процедура трябва да започне отначало като нов избор на наместник-председател и софийски митрополит. Според групата на варненския владика Кирил оттегленият подпис нищо не променя.
Не може да се говори за оттегляне на подписи, няма такава възможност в устава на църквата, скочи дядо Кирил. Лобито му светкавично разпространи тезата, че Григорий променил решението си под натиска на дядо Николай. Митрополията под тепетата дори разплащала писмото на търновския владика. Ловчанският митрополит Гавриил заяви пред БНР, че се е консултирал с „трима много добри юристи, които са абсолютно категорични – веднъж положен, подпис не може да се оттегля, независимо под какъв документ“. Това важало за цялото право.
В качеството си на и.д. патриарх Кирил обяви, че днес ще води панихидата за 9 дни от кончината на патриарх Максим. След това синодът трябва да се събере на редовно заседание от зимната си сесия. Това обаче засили конфликта между двата лагера. Според едните заседанието е законно и ще се ръководи от дядо Кирил. Според другите обаче, щом той е нелегитимен, и решенията му са такива. И заседанието на синода би било незаконно. Ако все пак владиците се съберат, председателските функции трябвало да поеме дядо Григорий. Той се скри вчера зад дебелите зидове на Търновската митрополия, телефонът му цял ден даваше свободно. Така и не стана ясно дали ще се яви на днешната сесия. Доростолският митрополит Амвросий ще участва в заседанието, но няма да говори преди него, каза секретарят му йеромонах Емилиян.
Междувременно двама митрополити подеха атака срещу Николай Пловдивски. Гавриил Ловчански и Галактион Старозагорски публикуваха на сайта на Светия синод „особени мнения“ срещу избирането на дядо Николай за и. д. Софийски митрополит. Те твърдят, че според закона за вероизповеданията Българската православна църква се представлява от патриарх, който е и Митрополит Софийски. „Следователно Софийска света митрополия не може да се представлява от друго лице, освен от Българския патриарх“, пише в писмата им.
Замерят се с уиски
Софра със скъпо уиски скара владиците Кирил и Николай. Почерпка за и.д. патриаршеския жезъл дал Варненският митрополит Кирил в събота. Това съобщи сайтът на Пловдивската митрополия в материал, озаглавен: „Дядо Николай се моли, и.д. Кирил прави пиршество!“. Веднага след заседанието на висшия клир в сградата на Светия синод братята се събрали на маса. Кирил извадил скъпо уиски и щедро налял в чашите. Пиршеството продължило до късно, някои от владиците се впуснали в поздравления и тостове в чест на новия си началник. Според информацията в сайта на митрополията под тепетата трима от 12-те, избирали Кирил за и.д. патриарх, не са се черпили. Единият от тях е митрополит Николай, който си тръгна по-рано от заседанието на синода, другите двама не се знаело кои са. Грозно, Пловдивският митрополит Николай загуби самообладание и започна открита компроматна война срещу своите събратя, отговори сайтът Двери на православието. Той определи съобщението като „материал в стил жълта преса от най-долнопробен вид“. Думите на митрополит Николай, че „ще се допитва до Светейшия блаженопочинал отец като към учител винаги, когато има въпрос“, прозвучаха озадачаващо и създадоха асоциация за спиритизъм, писа още Двери бг.
Партиите яхнаха вота
Партиите взеха избора на патриарх на абордаж. И завъртяха политически лобита за дядо Николай и дядо Кирил. Пловдивският владика негласно е сочен за любимец на ГЕРБ, Варненският – за фаворит на БСП. В партийните отбори имало и изключения, коментират депутати.
В задочен спор има или не политически натиск в избора на нов патриарх влязоха вчера соцлидерът Сергей Станишев и вицепремиерът Цветан Цветанов. „Ясен е политическият натиск върху Светия синод и Българската православна църква, както и от опитите държавата да предопредели избора на Църквата“, заяви социалист №1. И обвини за това шефа на Дирекцията по вероизповедания Емил Велинов. Лидерът на БСП призова премиера да поиска оставката на Велинов или да му наложи административно наказание. Соцлидерът напомни, че разколът през 1992 г. бе предизвикан чрез намеса на държавата.
„Бащата на Станишев участваше в процесите по оглавяване и регулиране на Българската православна църква“, отвърна му по-късно Цветанов. И отрече всякакво вмешателство на ГЕРБ да влияе върху избора на патриарх. В същото време пък сините призоваха Светия синод да събере сили и да избере патриарх без досие в бившата Държавна сигурност. „Така новият водач ще има авторитет и християнската общност ще има истински лидер“, коментира лидерът на СДС Емил Кабаиванов.
„Вместо да обикалят медиите, владиците да седнат да си прочетат устава и канона и да излязат пред обществото с единно решение“, коментира пред „Стандарт“ лидерът на „Модерна България“ Борислав Цеков. По думите му споровете може да се решат и от Висшия църковен съд. Оттеглянето на подписите на дядо Григорий няма правна стойност, коментира още юристът. И даде пример парламента – когато той гласува решение, един депутат не може да оттегли вота си.
в. Стандарт
Споделете текущата публикация:
ноември 18th, 2012 at 13:36
В пазарджишката циганска махала има едни хора с бради и нито един от тях не е агент на Комунискическата Държавна Сигурност. Но 11 от членовете на Светия Синод са агенти на Комунискическата Държавна Сигурност, а останалите са агенти на Комитет Государственньi Безопасности. Приликата между Пазарджешкия „синод” и Софийския сенод е, че и двете формирования са АНТИБЪЛГАРСКИ и са АНТИХРИСТИЯНСКИ.