Средната месечна работна заплата за юли 2012 г. е 750 лв., за август – 744 лв., и за септември – 768 лева, показват данните на НСИ, съобщи дир.бг. Със 7% са спаднали заплатите във финансовата сфера през трето тримесечие.
Като цяло през третото тримесечие на 2012 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2012 г. с 0.5% до 754 лева. Ръстът на заплатата през август спрямо летните месеци очевидно се дължи на структурни промени, тъй като намаляването на заетите в сравнение с юли и август се дължи на освобождаване на ниско платени сезонни работници.
Най-силен спад през тримесечието, със 7%, е регистриран в сектора на финансовите и застрахователни дейности. През третото тримесечие на 2012 г. средната месечна работна заплата нараства с 8.8% спрямо третото тримесечие на 2011 г. На годишна база най-голямо повишение на заплатите има в секторите „Селско, горско и рибно стопанство“ и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети”. В тях възнагражденията на служителите нарастват съответно с 19.1% и с 18.3%.
Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през третото тримесечие на 2012 г. са получили работещите в сектора „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”. В него средната заплата е била 1 750 лв. На второ място със средно 1 522 лв. са били заетите в „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, а на трето с 1 426 лева служителите в сектор „Финансови и застрахователни дейности”.
Най-ниско платени остават наетите в сектора „Административни и спомагателни дейности”, където средното месечно възнаграждение за третото тримесечие е 494 лв. Ниски са заплатите и в хотелиерството и ресторантьорството, като в този отрасъл средната заплата е била 574 лева.
Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2012 г. намаляват с 22.4 хил., или с 1.0% спрямо края на юни 2012 г., като достигат 2.13 милиона. Очаквано спрямо края на второто тримесечие на 2012 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в „Хотелиерството и ресторантьорството“, където броят на заетите пада след приключването на летния сезон със 17.7%.
Не толкова очаквано, силен спад има и в сектора на „Операциите с недвижими имоти”, където заетите намаляват с 4.9%. Най-голямо увеличение на наетите е регистрирано в „Административни и спомагателни дейности”, където ръстът е 7.7%, и в сектор „Образование”, където броят на заетите нараства с 1.2%. Традиционно основните източници на заетост в България са преработващата промишленост и търговията, и ремонта на автомобили и мотоциклети. В тези два сектора през септември работят съответно 22.25 и 17.9% от българите.
Споделете текущата публикация: