Европейската комисия вчера заплаши да засили надзора си над българското правосъдие и вътрешни работи. Причината – „сериозни обвинения в търговия с влияние и корупция“ срещу един от новоизбраните конституционни съдии, каза говорителят на Европейската комисия Оливие Байи. Той не спомена поименно Венета Марковска, която бе избрана вчера от парламента. Срещу нея имаше такива сигнали, припомня „Труд“.
За Брюксел това е основание за евентуален извънреден доклад за правосъдието и вътрешните работи у нас, който досега не се предвиждаше преди края на следващата година.
Такъв доклад би се появил преди изборите у нас догодина и би заличил преднината на България пред Румъния, както и шансовете ни за скорошен край на т.нар. механизъм за сътрудничество и проверка, с който ЕС следи реформите в правораздаването и полицията.
Говорителят на Еврокомисията Оливие Байи бе попитан от кореспондентката на БНР в Брюксел как ще коментира последните назначения в съдебната власт. Оказа се, че той бе информиран и подготвен с подробен отговор.
„Комисията заяви много пъти, че съдиите в Конституционния съд трябва да отговарят на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност – каза той. – Комисията също призова компетентната българска институция, а именно парламентът, да поеме отговорността си в това отношение и да проведе пълни проверки на твърденията за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси.“
Байи отбеляза, че такива проверки не са правени. „Комисията следователно е загрижена, че репутациите на Конституционния съд и на други ключови български институции сега са поставени под въпрос“, каза говорителят.
Няколко часа преди изявлението в Брюксел депутатите попълниха квотата на парламента в Конституционния съд, като избраха досегашния зам.-шеф на Народното събрание Анастас Анастасов и зам.-шефката на Върховния административен съд Венета Марковска.
Президентът Росен Плевнелиев също излъчи представител за своята квота – главния прокурор Борис Велчев.
„Комисията винаги може да представи допълнителен доклад по механизма за сътрудничество и проверка освен този, който засега е предвиден за края на 2013 г., ако положението в България го изисква – каза говорителят на Европейската комисия Оливие Байи. – За това няма насрочена дата и потребността от него ще зависи от „развитието на ситуацията в България и оценката на комисията за него.“
„Европейската комисия очаква българските власти да зачитат стандартите, установени на европейско равнище и в механизма за сътрудничество и проверка… за всички бъдещи назначения или номинации в съдебната власт“, посочи говорителят на Брюксел.
Избор при пълно мълчание
Зам.-председателят на парламента Анастас Анастасов и зам.-шефката на Върховния административен съд (ВАС) Венета Марковска бяха избрани за конституционни съдии без минута дебат или дори един въпрос към кандидатите.
Конкуренти на Анастасов и Марковска за двете места в Конституционния съд (КС) бяха зам.-председателката на парламента Екатерина Михайлова (ДСБ) и Татяна Върбанова от Върховния касационен съд.
Мнозинството от депутатите смазващо гласува за първите двама, като кандидатурата на Марковска формира коалиция от ГЕРБ, ДПС и левицата. Единствено за нея депутатите на Ахмед Доган се събраха в залата и единодушно я подкрепиха с 21 гласа, а Емел Етем сърдечно се ръкува със съдийката след изборната победа. Така зам.-шефката на ВАС взе дори повече гласове – 127, от сочения за най-голям фаворит Анастасов, който получи подкрепата на 122-ма от депутатите.
Единственият въпрос, който разсъни депутатите в 9 ч сутринта, беше предложението на Любен Корнезов от БСП да се гласува тайно, но то бе отхвърлено.
Никой не повдигна въпроса, че срещу Марковска е внесен сигнал със съмнения за конфликт на интереси и корупция (виж по-долу).
Само ден по-рано от Европейската комисия настояха: „Всички обвинения за корупция и конфликт на интереси да бъдат изчистени, за да се защити авторитетът на КС.“
Въпросите бяха поставени от медиите в кулоарите. Там Марковска отхвърли обвиненията, че е свързана с бизнесмена Георги Георгиев и адвоката Румен Еленски (той спечели за Доган делото във ВАС за хонорара му от 1 млн. евро – б.р.). „Не е добре да се прикриват сигнали, но този срещу мен беше анонимен“, каза тя.
Марковска не отрече, че познава адвокат Еленски, защото, докато е била съдия в Плевен, той е бил прокурор в града. В своя защита каза, че е участвала в състав, отхвърлил искане на семейството му. За бизнесмена Георгиев заяви, че не го познава и не носи отговорност за имотите му.
Анонимният сигнал – за връзки с бизнесмен и адвокат
Сигналът срещу Венета Марковска беше изпратен преди седмица до всички шефове на парламентарни групи.
Писмото е подписано от гражданина Георги Тонев Колев, който не посочва никакви други данни за себе си.
В сигнала се сочи, че бизнесменът Георги Георгиев, с когото Марковска живеела на семейни начала, е получавал дарения: имоти по морските и планинските курорти и в центъра на София. Според автора на писмото двойката Марковска – Георгиев всъщност е купувала имотите, но сделките са оформяни като дарения, защото двамата нямало как да докажат произхода на парите си. Марковска била свързана и с адвоката Румен Еленски.
Разказва се как веднъж Георгиев бил хванат да шофира пиян и е показал на полицаите служебен знак от Върховния административен съд, чийто зам.-председател е Марковска. След това тя се срещнала с двама заместници на вътрешния министър Цветан Цветанов и двамата униформени били уволнени.
Министрите – без коментар
Двамата пряко засегнати от евентуално решение на Европейската комисия да излезе с извънреден доклад за България – министрите на правосъдието и на вътрешните работи, вчера не коментираха острата реакция на Брюксел.
Вътрешният министър Цветан Цветанов не отговаряше на телефона си. От пресслужбата на МВР заявиха, че той е в непрекъснати срещи и при първа възможност ще излезе с позиция. Правосъдната министърка Диана Ковачева също беше ангажирана и не беше открита за коментар до редакционното приключване на броя.
По традиция конституционните съдии отказаха изявления. Всички, които „Труд“ потърси за мнението им, не пожелаха да обсъждат ситуацията.
Теоретично конституционалисти коментираха правните възможности пред управляващите. Те обясниха, че макар и избрани, Анастас Анастасов и Венета Марковска все още не са конституционни съдии. Те ще встъпят в новата си длъжност едва след полагане на клетва.
Изборът им обаче е законно проведен и затова единствената възможност Анастасов и Марковска да не поемат постовете си е, ако сами се откажат от това преди клетвата. Тя трябва да е следващата седмица.
Левите се оправдават – десните в смут
С изключение на депутата от ГЕРБ, избран за конституционен съдия – Анастас Анастасов, никой друг избраник от управляващата партия, не пожела да коментира реакцията от Брюксел за избора на втория човек от парламентарната квота в Конституционния съд (КС) – Венета Марковска. (Интервю с Анастас Анастасов – на стр. 16-17).
„Когато има кой да тиражира анонимни сигнали и да опетнява името на съдия с 38 години стаж, нормално е да има реакция от ЕК“, заяви независимият депутат Дарин Матов. Той бе вносител на кандидатурата на „притеснителната“ Венета Марковска. По думите му сигналът срещу нея бил анонимен и пристигнал непосредствено преди изслушванията на кандидатите в правната комисия.
„В правилата за изслушване и избор пишеше, че анонимни сигнали не се разглеждат“, припомни Матов. Сигналът е подписан от Георги Тонев Колев без никакви други данни за автора.
Матов не изключи зад писмото да стои „човек отвътре“, който познава добре съдебната система и практика. Той заподозря, че сигналът, притеснил Брюксел, е дошъл „отдясно“, но е обявен „отляво“.
„Много съм притеснен, че изборът, който се случи, ще рефлектира неблагоприятно на имиджа на България“, каза съпредседателят на ПГ на „Синята коалиция“ Мартин Димитров. Сините бяха твърдо против Марковска и стояха само зад своята номинация – на Екатерина Михайлова. По думите на Димитров гласуването доказало, че съществувала договорена предварително „схема за подкрепа“ между ГЕРБ, БСП и ДПС.
„Опасявам се, че е възможно влошаване на положението на България и на имиджа на страната в очите на европейските ни партньори“, продължи Димитров. И допълни: „Най-вероятно изборът се случи по този начин въпреки предупрежденията от Брюксел, заради разпределяне на влияние.“
Веселин Методиев от „Синята коалиция“ още преди реакцията от Еврокомисията каза: „Изборът на Марковска е арогантно договаряне между БСП, ГЕРБ и ДПС срещу политическия образ на България.“
„Това е проблем, по който трябва да се произнесат от ГЕРБ. Имаше достатъчно предупреждения, че около някои от кандидатите има смущаващи обстоятелства. На практика обаче ГЕРБ си избраха конституционните съдии.“ Такъв бе пък коментарът на говорителя на БСП Ангел Найденов, въпреки че и доста депутати от левицата подкрепиха избора на Марковска.
Лютви Местан от ДПС, което също подкрепи Марковска (и кандидатката на БСП Татяна Върбанова), обясни вота политически: „Никой с никого не се е договарял. ДПС не даде нито един глас за кандидата на ГЕРБ.“ Хората на Ахмед Доган не подкрепили Екатерина Михайлова заради лошите отношения „между десницата и ДПС, стана ясно от думите му. Затова и вотът им отишъл за Марковска.
„Сторихме немалко усилия за възстановяване на диалога с дясното, но то продължава да не е готово за сериозен политически диалог, избира да играе с анти-ДПС послания“, обясни Местан. И обяви, че за 22 години ДПС никога не е номинирало човек в КС, затова въпросът за отговорността за тази институция „трябва да бъде зададен за онези политически сили, които поемат отговорност да номинират кандидати за този много важен орган“.
Споделете текущата публикация: