Млад град със селски глупаци. Този доста нелицеприятен етикет получи Варна за последните по-малко от денонощие. И то не от недоволни от дупките и вехтия вид на града местни хора или от префинени чужденци, попаднали случайно на адско за сетивата си място от третия свят, а от официалната българска власт: Първо говорителят на държавния страж МВР край морето нарече в национален тв ефир варненец „селски глупак“. Броени часове по-късно премиер-министърът и лидер на управляващата партия Бойко Борисов, за да не обяснява изгонването на целия екип от областната управа начело с губернатора Данчо Симеонов, снизходително определи Варна като млад град, който „има нужда от повече“.
Повече какво?
Повече управленска потентност? Повече хора с активна позиция и без страх? Повече внимание от централната власт? Повече честност в отношенията между властта и избирателите? Повече уважение към интелекта на живеещите? Повече контрол върху акумулирането и харченето на публичните пари? Повече уважение към хората, които изкарват сами заплатите си и тези на държавните чиновници? Повече от осветен от камери поглед навътре в дебрите на местната власт – партийна и административна? Повече размисъл по това защо Варна цикли на едно място и изостава трагично от имиджа си на морска столица и източна граница на стара Европа? Ако е от мързел, чий е той? Ако причините са други – с ПОВЕЧЕ мъжество и честност е добре да бъдат назовани. И то по възможност – най-скоро. Защото броенето отдавна е обратно.
Засега премиерът не казват ПОВЕЧЕ от какво има нужда младият град Варна.
Сигурно защото прословутите инстинкти, които изследователите му изтъкват, добре му подсказват, че „младостта“ е повече политическа метафора, отколкото исторически факт, когато става дума за Варна – обект на историческо датиране далеч преди Христа. И в най-обраните откъм политика исторически факти град Варна трайно – извън периодите на поробвания и освобождавания, е част от Българската държава от пролетта на 1201 г. Градът е полис, т.е. независима общност, още от 570 г. пр.н.е. Той е мястото, което светът свързва с Халколитния некропол (датиращ от 4200 г. пр. н.е.), в който е открито най-старото златно съкровище в човешката история.
От тази гледна точка „младостта“ на Варна тепърва се очаква да получи развитие – словесно и на дела от страна на управляващите. В очакване на заслуженото ПОВЕЧЕ. Какво? Борисов ще каже. Или ще покаже.
Ако го стори, съобразявайки се със специфичната особеност на варненци, описана без нужда от тълкуване и добавки в историята: Независимо от своите владетели – елини, траки, македонци или римляни – Одесос остава винаги град със самостоятелно управление, с развита култура, търговия и занаяти, има всички шансове да излезе достойно от битката за 15-те депутатски мандата догодина.
В противен случай неизбежно ще поеме риска да загуби хората със самоуважение, респект към миналото и традициите. И да разчита на подкрепата на натурални селски глупаци, обитаващи млад град с потури и цървули под изтърканите костюмчета.
Споделете текущата публикация: