Издателите да печатат по-леки учебници, така че ученическата раница на българчетата да олекне. Това ново изискване планира да въведе здравното министерство за учебната 2014-2015 година. Идеята е букварите да бъдат изработени от по-тънка хартия, за да им се намали теглото.
Големите тетрадки пък ще отидат в историята
и хлапетата ще пишат само на малък формат. Според издателите обаче това не е най-удачният вариант за намаляване товара на учениците. „Ако започнем да печатаме учебниците на по-тънка хартия,
това ще влоши качеството на учебниците
В момента ние спазваме изискванията за тежестта на учебниците”, коментира пред „Монитор” Кина Георгиева, зам.-редактор на водещо издателство у нас. Тя обясни, че подобна мярка била въведена в Германия и ефектът не бил добър.
Заради по-леката хартия страниците прозирали, късали се по-лесно, а написаното от децата се отпечатвало на други страници, разказа експертът. „Освен това тънката хартия затруднява печата на цветните страници”, уточни Георгиева. Според издателите по-добър вариант е учебниците да бъдат издавани на части и децата да носят в раницата само тази, която в момента учат в училище. „Това обаче ще оскъпи помагалата, защото кориците ще се печатат по няколко пъти”, коментира още Георгиева. Друго решение било осигуряването на втори комплект учебници, който децата да оставят в клас. Както „Монитор” писа, тази практика се прилага в някои училища в страната. Препоръчителното тегло на чантата
не трябва да надхвърля 15% от това на детето
Това означава, че един ученик, който тежи 30 кг, може да носи чанта от 4,5 кг. В момента товарът на учениците достига до 7 кг. Според последни проучвания само 35% от първокласниците нямат отклонения в гръбначния стълб.
Всеки втори ученик в началното училище има някакъв вид гръбначно изкривяване, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи.
Споделете текущата публикация: