Печалбите на хората от хазартни игри, а също и от сделки на борсата няма да се облагат и занапред, съобщи зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. Само преди десетина дни министърът на финансите Симеон Дянков обяви, че се надява догодина да отпаднат всички данъчни привилегии. В момента има 27 вида необлагаеми доходи, сред които са лихвите по депозитите, печалбите от хазарт (включително от спортния тотализатор), от сделки на капиталовия пазар, от аренда и т. н.
Печалбите от “игрите на щастието” няма да се облагат, защото парите, които се раздават като награди, веднъж са обложени като залози, т. е. “на входа”. В момента данъкът в хазартния сектор се начислява върху залозите, а не върху печалбата. Така, ако едни и същи средства се облагат “на входа” и “на изхода”, ще се получи двойно облагане. “Ако се реши да се облагат и печалбите, това означава, че трябва да се промени този начин на облагане на залозите. В противен случай ще има натрупване на данък върху данък. Аз смятам, че между първо и второ четене това въобще не може да се случи”, коментира Менда Стоянова от ГЕРБ.
Доходите от борсови сделки пък няма да се облагат, за да не се навреди на и без това едва кретащия капиталов пазар.
Междувременно депутатите от икономическата комисия одобриха на първо четене данъчните промени за догодина, които предвиждат въвеждане на данък “лихва”. Налогът ще се превежда от банките в хазната ежемесечно, разясни Горанов.
Засега управляващите не смятат да променят предложението си доходът от лихвите да се счита за получен и съответно да се облага на падежа на депозита. Това значи, че лихвите по влогове, сключени до 31 декември 2012 г., ще се облагат, ако падежът им е на 1 януари 2013 г. или след това.
“След като има 27 необлагаеми вида доходи, защо решихте да обложите точно лихвите по депозитите”, попитаха Горанов депутати от БСП и ДПС. Зам.-министърът не отговори, но обясни, че очакваните приходи от данъка върху лихвите догодина са 130 млн. лв.
Сметките са направени, като са отчетени начислените от банките през първото полугодие на годината лихви – 660 млн. лв. По думите на зам.-министъра тяхното ниво ще се запази и през 2013 г.
Според депутата от БСП Румен Овчаров обаче от данъчната основа трябва да бъдат извадени разходите на хората за лихви по заемите им към банките.
Споделете текущата публикация: