твоята гледна точка
2250 лв. стигат на семейство да живее добре
Автор Vnews, добавено на 23.10.2012 година, в категории: Вести, Коментари (0)

Месечната издръжка на едно четиричленно семейство от двама родители и две деца вече достигна 2250 лв. Поскъпването на храната, тока, водата и горивата са увеличили разходите за живот със 106 лв. през септември в сравнение с началото на годината. Това показват данните на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ. За да живее нормално човек в едно домакинство, той трябва да разполага с 526,61 лв. за храна, поддържане на дома, обличане, здравни, образователни и транспортни услуги.
Лятото не е свило разходите на хората, както се случва традиционно заради забавяне на инфлацията и дори дефлация. Не сме изненадани, защото от 1 юли имаше шоково увеличение на ток, природен газ, вода, коментираха от института. Трайно са поскъпнали и горивата. Вдигнала се и цената на основни зърнени храни на международните пазари, а рентабилността на българската селскостопанска продукция продължава да намалява. Синдикатите определиха като неефективен опита на правителството да замрази цените на 10 основни хранителни стоки. Само 16% от българските домакинства получават доходи над издръжката на живот, заявиха от КНСБ. 23% от българите живеят под границата на бедност, която през септември е изчислена на 213,61 лв. Тя се определя от разходите за осигуряване на 77 стоки и услуги от първа необходимост. В сравнение с миналата година те са нараснали с над 7%. „Това означава, че бедните домакинства затягат още повече коланите, като ограничават разходите си за храна, здравеопазване и образование“, заяви Пламен Димитров, лидер на КНСБ.
Всяко второ семейство у нас трябва да се справя с месечен доход от 290 лв. на човек, колкото в момента е минималната заплата. Родителите с доходи около средната за страната заплата също лесно може да попаднат в рисковата зона и да се считат за бедни при това поскъпване на живота, предупредиха от синдиката. Оттам очакват тази тенденция да се запази до края на годината. През зимните месеци още повече ще се усети ефектът от поскъпването на тока, газа и горивата, заяви Димитров. Към това трябва да се добавят и станалите вече традиционни коледни увеличения на цените на стоките.
Синдикатите отново поискаха минималната заплата от 1 януари да се увеличи на 330 лв., а не на 310 лв. От КНСБ настояват и за коледна добавка за пенсионерите.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Големи персонални промени в управлението на сектора за сигурност и финансовата сфера на страната се подготвят за редовното правителствено заседание тази седмица. Кабинетът на Румен Радев ще одобри нови ръководители на […]

 

Атмосферното налягане е малко по-високо от средното за месеца, ще се понижи и ще се доближи до средното.

Днес ще бъде предимно […]

 

Цената ще бъде изцяло платена от средната класа
Процедурата по прекомерен дефицит ще оскъпи обслужването на нарастващия държавен дълг

Европейската комисия публикува своя […]

 
 

към началото