Икономиките на страните от ЕС са загубили 153 млрд. евро през 2011 г. заради младите, които не работят и не учат. През 2008 г. щетите са били с 33 млн. евро по-малко. Само за България равносметката е около 2,54 млрд. лв. загуба заради плащания от бюджета и нереализирана продукция. Това показва изследване на Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд, публикувано в понеделник.
Според изследването около 14 млн. души между 15 и 29 години в ЕС не работят и не учат. Проучването показва значителни различия в отделните страни. В Холандия например неактивните млади са 5,5% от всички хора между 14 и 29 години. В Люксембург този дял е под 7%. В България процентът на незаетите млади е един от най-високите – около 24,6%. Заради тях страната губи над 3 на сто от БВП. По този показател държавата ни също е сред “първенците” в Общността. По-голямата част от щетите са заради нереализирана продукция, а не за сметка на бюджета, тъй като социалните плащания за безработни у нас не са високи.
Данните за България показват, че почти половината от безработните млади са без препитание повече от година. Това поставя страната ни на второ място по този показател. Преди нас е само Словакия. За сравнение безработните от повече от година младежи във Финландия, Дания и Швеция са под 10 на сто.
Дългото време без препитание увеличава риска от отпадане от пазара на труда. Тези хора или спират да си търсят работа, или започват отново да учат. В България делът на т. нар. обезкуражени млади, които смятат, че нямат шанс да бъдат наети, е нараснал два пъти от 2008 г. до 2011 година.
Според изследването повечето младежи у нас, които нито работят, нито учат, са жени. Те са високообразовани, но нямат трудов опит, което им пречи да бъдат наети. Не се занимават активно с нищо, но почти са се отказали да си търсят препитание.
Подобен е профилът на младите безработни в силно засегнатите от кризата държави като Кипър, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия и Полша. Във всички тези страни щетите за икономиката от неактивните младежи надхвърлят 2% от брутния им вътрешен продукт.
в. Труд
Споделете текущата публикация: