Новият десятък, с който ще се облагат доходите от лихви по депозити, вече ни бърка в джоба. Въпреки че промените в закона влизат в сила от 1 януари, данъкът ще изяде и пари по влогове, направени преди 2013 г. Най-ощетени ще бъдат хората със срочни влогове, при които цялата натрупана лихва се дава в края на договора. Например, ако сте направили 2-годишен депозит от 5000 лв. през юли 2011 г. с лихва от 6%, то доходността, която трябва да получите в края на периода догодина, е 600 лева. Но ще приберете само 540 лева, тъй като налогът от 10% ще обхване доходността и от двете години, а не само олихвяването за 2013 г. Българите вече търсят вратички срещу новия десятък. Начин за измъкване са депозитите с авансова лихва, сключени преди 31 декември. При тях клиентът си получава дохода още при подписване на договора.
Банкери настояват да е от април
Банкерите ще настояват данъкът върху доходите от лихви по депозити да бъде въведен от 1 април вместо от 1 януари 2013 г. Това се обсъжда във финансовите среди и вероятно ще бъде оповестено като официално искане, научи „Стандарт“. За съжаление никой не е разговарял с нас и не е искано нашето мнение – експертно и като на засегната страна, коментират банкови шефове. Те настояват тази промяна да бъде включена в текста на бюджет 2013 по време на обсъждане в комисиите или при гласуване в пленарна зала.
Причината за исканата отсрочка е фактът, че кредитните институции трябва да променят софтуера си, за да включат опция за начисляването на данъка. Това ще изисква време и средства, коментират от трезорите. На въпрос дали ще се въвежда такса, плащана от гражданите, шефът на УниКредит Булбанк и на асоциацията на банките Левон Хампарцумян каза, че това е въпрос на технологична политика от страна на финансовите институции. Във всички случаи обаче цената трябва да бъде платена и това ще стане от клиентите – независимо дали ще има отделна такса или не. Някои банкери твърдят, че ще се усети чрез по-високи лихви по кредитите, други – под формата на нарастване цената на някои други услуги.
Удържат го на тримесечие
Новият десятък ще се удържа на тримесечие, обясниха пред „Стандарт“ депутати от ГЕРБ. 10-те процента данък върху лихвите по влоговете ще влезе в сила на 1 януари 2013 г., но на практика до 31 март банките само ще изчислят какви са лихвите по всички спестявания в трезорите им. На 1 април 10 на сто от сумите ще бъдат изтеглени от банките от сметките на клиентите им, а до 30 април ще трябва да постъпят в НАП. Следващите траншове от банките към НАП ще са в края на юли, в края на октомври и в края на януари 2014 г. Ако обаче падежът на срочен депозит е в средата на тримесечието, парите отново ще бъдат изтеглени, обясниха икономисти. Излиза, че те ще „отлежават“ в банката, докато дойде време да бъдат преведени по сметките на данъчните. И трезорите вероятно също ще трупат доходност.
На практика едва към 30 април ще стане ясно точно какви ще са приходите в хазната от новия данък.
Сменят влоговете с разплащателни сметки
Банките предлагат схеми на клиентите си, с които да надхитрят новия десятък, научи „Стандарт“. Депозитите да се подновяват като разплащателни сметки, предлагали служители. Така те хем ще избегнат налога, хем ще си оставят спестяванията на сигурно място – в банката. Единственото условие е, че ще трябва да се откажат от част от спечеления процент. Вече вървят оферти за 1% по-ниска лихва върху разплащателна сметка, от която не могат да се теглят постоянно пари.
За новата идея да преборят Дянков с масовото теглене на депозити разказаха няколко души пред „Стандарт“. Хората имат няколко седмици да помислят как да управляват средствата си и дали да ги оставят в банките. Със сигурност офертата „парите в дюшека“ не е по-сигурна от трезора.
Лихвата по разплащателните сметки у нас върви между 0,2-0,5%, докато доходността от депозитите възлиза на средно около 4% годишно. Спестовните сметки предлагат годишни лихви между 1-2%.
Взаимните фондове са алтернатива
Инвестицията във взаимни фондове може да се яви алтернатива на банковия депозит. Тук обаче се начисляват такси, а доходността не е гарантирана, тъй като тя зависи от капиталовите пазари. Добрата новина е, че доходите от взаимни фондове не се облагат с данъци. Родните нискорискови фондове предлагат добра доходност, стигаща до 7% през последните 12 месеца. Разбира се, не липсват примери и за загуба на вложените средства. Таксата за управление варира от 0,5% до 3% от сумата.
И хлапетата данъкоплатци
От 1 януари се очаква бум в броя на непълнолетните данъкоплатци в страната, коментират в социалните мрежи. От догодина всички притежатели на детски влогове, както и на всички други депозити, ще се издължават на хазната без значение от възрастта.
„Има различни житейски ситуации, в които един малолетен или непълнолетен може да получава доходи – например може да е от имот, може да са хонорари от филмови или театрални продукции“, посочва Росен Бъчваров, говорител на НАП.
Законът не прави разлика между пълнолетен и невръстен данъкоплатец – ако той не си плаща налозите, и санкцията е еднаква. Практиката обаче показва, че малките данъкоплатци са изрядни. „Направихме един бърз преглед на административно-наказателната дейност – не видяхме наказателни постановления, издадени на хора с ЕГН след 2002 година“, допълва Бъчваров, цитиран от bTV
Споделете текущата публикация: