твоята гледна точка
Неотложната помощ и спешна хирургия влизат в новата здравна стратегия на Варна
Автор: Виолета Камбурова, добавено на 11.10.2012 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

Неотложната помощ да бъде изведена като приоритет на община Варна и да се дофинансира от общинския бюджет. Това да бъде заложено в новата здравна стратегия на Варна настояват управителите на Диагностично-консултативните центрове в града. В момента всяко от ДКЦ-тата поддържа неотложни кабинети, но от тях няма особена полза при условие, че липсва дежурен рентген и лаборатория, с помощта на които да се остави адекватна и прецизна диагноза, подчертаха шефовете на общинските центрове. Не стигат и парите, което налага реорганизация на тази дейност. Те настояват в рамките на града да има три центъра за неотложна помощ,които да са близо до бъдещите два – три спешни центъра, и тяхната дейност да се дофинансира от общинския бюджет. Въпреки протестите на шефа на общинското здравеопазване доц. Станка Маринчева препоръката ще бъде включена в документа, който ще произтече от заседанието на комисията по здравеопазване, на която управителите на общинските лечебни заведения представиха своите приоритети за развитие на общинското здравеопазване.
Иновационен център към Медицински университет, който да даде възможност за кандидатстване по проекти влезе в бъдещата стратегия. Университетската болница „Св. Марина“ пък представи като квой приоритет изграждането на специализирана детска болница на нейна територия. Проектът се работи от лечебницата с помощта на норвежкото правителство и предвижда болницата да бъде изградена като център на Дисниленд с паркове, игрушки и удобства, които да карат децата да забравят, че са в болница. Проектът предвижда и детска градина за децата на персонал, пациенти и придружители.
Развиване на спешната хирургична помощ е акцентът в приоритетите на МБАЛ „Св. Анна“. Преоборудване на отделението по реанимация и създаването на сектор за детска реанимация, както и закупуването на хипербарна камера са сред другите приоритети на здравното заведение. От там настояват в общинската стратегия да залегне и създаването на интегрирани операционни зали, както и изграждането на наистина модерен спешен център.
Една от трите специализирани болници по акушерство и гинекология в страната – варненската, е извела като основен приоритет за следващите години развитието на неонатологията и отделението за клинична патология. От здравното заведение настояват за общинска подкрепа при реновирането на сградния фонд и осигуряването на апаратура за помощните дейности.
Линейният ускорител е акцентът в програмата за развитие на Специализираната болница за активно лечение „Д-р Марко А. Марков“. На заседанието на комисията стана ясно, че проектът, обещан от министър Десислава Атанасова при посещението в новоизградения бункер, вече е пристигнал в общината и финансирането от резервите на ОП „Регионално развитие“ вече е осигурено с помощта на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова. От община Варна се иска само да изработи добър проект и да го депозира в МРРБ. Третият линеен ускорите във Варна ще бъде в нашата онкоболница, подчерта председателят на здравната комисия проф. Анелия Клисарова.
От онкоболницата настояват с помощта на община Варна да бъде организиран редовен обществен транспорт до стационара на здравното заведение в кв „Аспарухово“. Да бъдат закупени подвижни мамограф и ехограф, за да се изпълни функцията на болницата за активно издирване на онкологично болни, залагат от здравното заведение. Стана ясно, че от там подготвят програма за профилактика на онкологичните заболявания, която ще бъде предложена за финансиране от общинския бюджет.
Създаването на белодробен център и оборудване с апаратура за ранна диагностика на туберкулозата са акцентите в програмата на Туб диспансера.
Включването на онкоболницата в общински програми за скрининг и профилактика, настояват от специализираното здравно заведение. От години много успешно се работи по програма за изследване на детското зрение. От болницата настояват да се финансира и програма за профилактика на пациенти над 55 години, тъй като след тази възраст рязко нараства броят на пациентите с глаукома, деабетна ретинопатия и др. Създаването на рехабилитационен център също е сред приротитетие на общинската лечебница.
Колко от презентираните от управителите на здравни заведения акценти ще станат част от общинската програма за развитие на здравеопазването през следващите 5 години, ще стане ясно тепърва. Засега се знае само, че общинска администрация и общински съвет имат разминаване в приоритетите и критериите за разработване на програмата. Дали те ще бъдат синхронизирани, за да се получи наистина сериозна програма или ще продължат да е движат в паралелни писти за сметка на варненци, ще стане ясно до края на годината, когато документът трябва да стане факт.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

Цените в Монако са най-високи
Аспен влиза в топ пет

Лазурният бряг във Франция е най-желаното място за втори дом в света, показва […]

 
Властта

„Европа трябва да продължи да планира по колективен и координиран начин следващите си стъпки при осигуряването на справедлив и траен мир […]

 
Здраве и красота

Инфлуенсъри в социалните мрежи рекламират най-различни продукти и услуги. Понякога обаче промотират медицински процедури. Това може да е сериозен проблем, пише […]

 
Жълто

Много “по-гъзарско” е да шофираш по магистралата със 120 км/ч. Това е новият тренд, който въвежда актрисата Йоанна Темелкова.

“Слънце, защо караш […]

 
 

към началото