Онкологичните и сърдечносъдовите заболявания, както и състояния, възникващи по време на раждането на децата, са причинявали най-висока смъртност у нас през 2011 година. Това показва годишният доклад за изпълнението на Националната здравна стратегия, приет от правителството.
Според документа, броят на хората, умиращи от хипертония и исхемична болест на сърцето, у нас е двойно по-голям в сравнение с европейските държави. През 2011 е регистрирано леко нарастване на средната продължителност на живота в България, но тя остава с 6 години по-ниска от тази в Европейския съюз.
Осигуреността на здравната система с човешки ресурс се доближава до средното за Европа ниво, но се наблюдава прогресивно застаряване на медицинските специалисти, ръст на броят лекари, търсещи реализация извън страната, както и недостатъчно на брой студенти по медицина.
Няма достатъчно кадри за спешната медицинска помощ, сочи още докладът.
Междувременно България се нарежда на последно място сред 14 европейски държави по лечение на хипертония, съобщиха от Националната кардиологична болница.
От Международната федерация по диабет посочват, че 9% от българите имат захарен диабет, а 50% от тях не знаят за това. Според специалисти най-тревожното е, че 8 от всеки 10 диабетици умират от сърдечносъдов инцидент.
В световен мащаб хипертонията отнема годишно живота на над 7 млн. души.\БЛИЦ
Споделете текущата публикация: