Постоянният спасителен фонд на еврозоната – Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) – започва да действа от 8-и октомври, когато 17-те министри на финансите – неговият управителен съвет – се съберат в Люксембург.
Договорът за ЕМС, подписан на 11 юли м.г. е в сила от 28 септември т.г, когато го ратифицираха всички страни от общата валута. Той заменя досегашния временен Европейски инструмент за финансова стабилност (ЕИФС). Последният ще продължи да финансира вече започнатите програми за Гърция, Ирландия и Португалия и ще прекрати поемането на нови програми от юли 2013 г. Той обаче ще съществува, докато подпомаганите държави погасят задълженията си.
Капиталът на ЕМС е 700 млрд. евро. От него участничките трябва да внесат 80 млрд. на пет равни части до началото на 2014 г. Останалите 620 млрд. евро са капитал на поискване, който ЕМС ще осигурява, емитирайки облигации. Разпределението на капитала в ЕМС е както в Европейската централна банка – пропорционално на брутния национален доход. С най-голям дял – 27% или 190 млрд. евро е Германия, а с най-малък – 500 млн. евро е Малта.
С осигурените пари ЕСМ ще кредитира държавите от еврозоната, които не могат да се финансират самостоятелно с приемлива лихва на международния пазар. В замяна те ще прилагат програми за финансово оздравяване, от чието изпълнение ще зависи получаването на помощта. Фондът ще може още да изкупува държавен дълг от първичния и вторичния пазар, да предоставя предпазни кредитни линии и да рекапитализира банки, кредитирайки съответните правителства. Когато еврозоната установи единен надзор над банките си, ЕМС ще може да ги рекапитализира пряко, без да увеличава дълга на съответните правителства.
Като се приспаднат гаранциите по облигациите, които ще издава, ЕМС ще има максимален кредитен капацитет от 500 млрд. евро. Към тях се прибавят още неизползвани 200 млрд. евро от ЕИФС.
Споделете текущата публикация: