Парламентът на Турция одобри при закрити врати провеждането на трансгранични военни операции, ако правителството прецени това за необходимо, предадоха агенциите. Това стана ден след като при минометен обстрел от Сирия загинаха петима цивилни в турския град Акчакале, уточнява Монитор.
Парламентът в Анкара одобри решението с 320 гласа „за” на 129 гласа „против”.
Правителството поиска одобрение от парламента да изпраща войници в чужди страни в меморандум, в който се посочва, че агресивните действия от страна на сирийските въоръжени сили срещу турска територия представляват сериозна заплаха за националната сигурност.Турският вицепремиер Бешир Аталай коментира, че решението на парламента, което позволява използване на сила в Сирия, не означава обявяване на война, а е замислено като възпираща мярка. Приоритетът на Турция е да действа в координация с международни институции в отговор на артилерийския обстрел от Сирия, каза Аталай.Петима цивилни загинаха и няколко други бяха ранени в Югоизточна Турция в сряда, което беше най-тежкият инцидент между двете страни след свалянето на турския разузнавателен самолет от сирийска ракета през юни. Снарядът експлодира в селцето Акчакале, разположено срещу сирийския граничен пост Тал ал Абияд. По повод новия инцидент турският външен министър Ахмет Давутоглу е разговарял по телефона с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, пред когото е изразил сериозното безпокойство на своето правителство.
В отговор на сирийската атака турската армия обстрелва с артилерия редица “цели” на сирийска територия. Според сирийска неправителствена организация “няколко сирийски войници” са убити. По този повод британският външен министър Уилям Хей коментира, че отговорът на Турция е разбираем, но трябва да се избегне ескалация на напрежението. На свикана спешна среща НАТО поиска от Сирия незабавно прекратяване на агресивните действия срещу Турция, явяваща се северноатлантически съюзник. Алиансът подкрепя Турция и призовава сирийския режим да спре да нарушава международното право, се казва в официалното изявление на НАТО. Пактът се основава на алинея 4 от Вашингтонския договор за неделимост, безопасност и солидарност. Съгласно своето решение от 26 юни т.г. алиансът ще продължи да следи внимателно събитията в Турция.
Франция поиска Съветът за сигурност на ООН да изпрати бързо и ясно послание към Сирия, в което да осъди минометното нападение срещу Турция.
Ескалацията на напрежението
Турция, която дълго време поддържаше близки отношения със сирийския режим и има 900-километрова обща граница със Сирия, сега дава убежище на близо 100 000 сирийски бежанци на своя територия. Анкара открито подкрепя от месеци бунтовниците от Свободната сирийска армия и призова многократно за свалянето от власт на Башар Асад. Още през септември миналата година турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че сирийският народ не вярва на Асад. Истанбул стана и мястото на Сирийски национален съвет – коалиция, обединяваща опозиционно настроени спрямо режима политически течения, а дезертиралият сирийски полковник Риад Асад създаде Свободната сирийска армия в Турция. През юни т. г. турски изтребител е свален от сирийската противовъздушна отбрана, докато според Анкара той е бил в международното въздушно пространство. През септември трима бяха ранени в турското селище Акчакале. Няколко дни по-късно нов снаряд ранява човек. Турската армия разположи оръдия и противовъздушни ракети в близост до граничния пункт в началото на месеца.
Споделете текущата публикация: