Публикуван е доклад на „Wealth X“ за свръхбогатите хора в света, озаглавен „World Ultra Wealth Report 2012-2013″, който ни отрежда 40-то място в Европа по брой на мултимилионерите в държавата.
Позициите са общо 45, като зад нас са Естония с 40 мултимилионера, Македония – 35, Черна гора – 21, Андора – 19 и Малта – 16.
Общото състояние на родните мултимилионери се изчислява на 5 милиарда долара, което e приблизително с 1 млрд. по-малко от предходната година. Въпреки това България остава на същата позиция, която й е била отредена и миналата година.
* На челно място е Германия с 15 570 мултимилионера, с богатство от над 2 трилиона долара. Там богаташите са намалели за сметка на богатството им.
* Втора е Великобритания с 10 515 богаташа, притежаващи 1,3 трилиона долара – наблюдава се ръст на забогателите.
* Трета е Швейцария – 5 595 души с 665 млрд. долара богатство – бележи ръст.
* Франция е четвърта с 4 100 души, притежаващи 475 млрд. долара богатство. Там се наблюдава спад, както на мултимилионерите, така и на богатството им.
* Италия е на пето място. Мултимилионери са 1 940 италианци, притежаващи 22 милиарда долара. Тенденцията тук е същата, както и при французите.
На нашата съседка Румъния й е отредено 11-о място с 830 мултимилионера с богатство в размер от 14 млрд долара. Сърбия се е настанила на 29-то място с 11 милиарда долара, притежавани от 90 нейни граждани.
В момента в света има общо 187 380 свръхбогати с общо богатство от 25,8 трилиона долара. В цялостен аспект се наблюдава свиване от 1,8% в сравнение с миналата година, главно заради кризата в Еврозоната и забавянето на развиващите се икономики.
Равносметката е, че глобалното възстановяване на икономиката продължава да дава признаци на слабост. Международният валутен фонд трябваше да коригира прогнозите си за глобален растеж главно заради развитието на финансовия пазар в Еврозоната, натрупаните държавни дългове, както и не така безметежното възстановяване на икономиката на САЩ. За 2012 година се предвижда растеж от 3,5%, а за 2013 година – 3,9%.
Наблюдава се тенденция свръхбогатите да прехвърлят богатството си в частни компании, недвижими имоти и стоки. Интересното е, че вече се избягват спекулативните финансови инвестиции за сметка на твърдите активи, тъй като правителствата в света се опитват да съживят държавните финанси чрез по-високи данъчни ставки и по-стриктни данъчни режими, а това принуждава богатите да сменят териториите на богатствата си с такива с по-ниска данъчна тежест. Това превръща 2012 в година на изместване на паричните потоци на изток. В Европа се наблюдава най-засилено преместване на активи, като за целта предпочитани дестинации са Германия и Швейцария. Други предпочитани бенефициенти са Великобритания, САЩ, Хонконг и Сингапур.
В доклада се посочва, че в окото на бурята, Европа продължава да бъде заложник на нарастващо социално напрежение, политическа нестабилност и спекулативни инвестиционни потоци. На фона на отслабено доверие, ескалиращ финансов стрес в резултат на задлъжнялостта, ефектът от натиска върху реалната икономика и фискалната консолидация в Еврозоната, по данни на МВФ, се очаква БВП на региона да се свие с 0,3% през 2012 година.
Целият доклад на английски пречетете тук.
През август статистика на БНБ показа, че само милионерите у нас са 598 души. Богаташите са физически лица, самонаети, предприемачи и еднолични търговци, като всеки от тях държи на депозит в банка поне 1 милион лева собствени пари. Общата стойност на тези влогове в различни банки у нас е 46,237 млрд. лева.
Същевременно над 4,5 млн. българи живеят със заеми, но 110 от тях влизат в графата са кредитните милионери, сочат данните. Най-голям растеж има при депозитите на домакинствата между 5 000 и 30 000 лева, след тях по този показател се нареждат тези между 50 000 и 100 000 лв, сочат справки по депозити и кредити към края на юни 2012 г.
Най-много остават депозитите до 1000 лева, като у нас има близо 9,3 милиона такива. Въпреки това стойността на тези 9,3 млн. влогове е по-малка, отколкото парите на 598-те милионери.
Според статистиката на БНБ огромната част от длъжниците към различни банки имат кредити до 1000 лева. Това са близо 1,15 милиона българи. Най-много длъжници – 3,4 млн., трябва да изплатят суми в диапазона 10-25 000 лева.
Споделете текущата публикация: