твоята гледна точка
Финтираме Алцхаймер с движение, сън, чист въздух и гимнастика на ума
Автор Vnews, добавено на 19.09.2012 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

20-и септември е Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер. По този повод шефката на Трета психиатрична клиника на МБАЛ „Св. Марина“ ЕАД – Варна доц. Мариана Арнаудова ще обяви последните тенденции в заболяемостта, лечението и профилактиката на коварното заболяване.
Междувременно различни популярни издания лансират универсални методи за борба с появата на болестта:
Добрата новина за хората, които се притесняват всеки път щом забравят къде са си сложили ключовете, е, че над 50% от случаите на заболяване от Алцхаймер могат да бъдат предотвратени. Изследванията показват, че хората могат да се предпазят от това заболяване като направят 7 основни промени в начина си на живот.
Учените продължават да работят, за да потвърдят със сигурност връзката между тези 7 рискови фактора и болестта Алцхаймер, но при всички случаи ползата за здравето от следващите начинания е огромна.
1. Движете се. Застоялият живот се свързва с увеличен риск за заболяване от алцхаймер. Правете всекидневни разходки, те предпазват мозъка от свиване.

2. Не пушете. Тютюнопушенето може да повиши вероятността от развитието на алцхаймер.

3. Яжте повече диня. Веществата в този сочен плод помагат за спадането на кръвното налягане с до 9 пункта, а ниското налягане в средната възраст предпазва от алцхаймер.

4. Осигурявайте си добър сън. Той може да намали риска от диабет тип 2, който според последните изследвания увеличава вероятността от развитие на алцхаймер.

5. Движете се на чист въздух. За разлика от хората, които спортуват в зала или вкъщи, тези, които го правят на открито, страдат по-малко от депресия. А депресията е вредна за мозъка и повишава риска от алцхаймер.

6. Упражнявайте мозъка си. По-високо образованите хора страдат по-рядко от алцхаймер. Запишете се в някакъв курс, започнете да изучавате нов език.

7. Свалете няколко килограма. Напълняването в средна възраст се свързва с по-висок риск от алцхаймер.

КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ БОЛЕСТТА?
Болестта на Алцхаймер е вид деменция, при която клетките дегенерират и умират като предизвикват проблеми с паметта, мисленето и поведението.
Повечето хора се разболяват от тази болест след 65 години, но 5 % от страдащите са между 40-те и 50-те. Симптомите първоначално са нищожни, но в един момент се влошават и започват да влияят на живота ви.
Няма лек срещу болестта на Алцхаймер, но колкото по-рано е диагностицирана, толкова по-голяма е възможността да бъдат овладени симптомите и забавено влошаването. Следете за ежедневни, дребни на вид случки, които могат да ви подскажат, че е възможно развитието на заболяването.
1. Грешки в изчисленията или съсредоточаването
С развитието на болестта на Алцхаймер се образуват плаки и заплитания – образувания, които увреждат и убиват нервните клетки от областта на мозъка, свързана с мисленето и планирането. В резултат на това ще се разсейвате по-лесно, по-трудно ще се оправяте с пари и сметки и ще ви е трудно да въдворите ред в мислите си.
2. Трудно преценяване на разстоянията
Болестта на Алцхаймер може да затрудни пространствената ви представа за заобикалящото ви. Затова например може да забиете спирачки на светофар – защото не сте могли да прецените разстоянието до предната кола.
3. Асоциалността
Болестта може да провокира рязка смяна на настроенията, може да се чувствате разстроени или депресирани и заради това да избягвате контакт с други хора.
4. Проблеми с паметта
Болестта на Алцхаймер засяга краткотрайната памет. Може да забравите например името на човек, с когото тъкмо сте се запознали. Често може да сбъркате мястото, на което прибирате вещите си – по този начин дистанционното може да се окаже в хладилника.
5. Грешки в думите
Случва се да не може да се сетите за правилната дума и затова да използвате няколко неуместни. Например „саксия“ – „кофа за цветя“.
6. Диабет
Резистенцията към инсулин и високата кръвна захар могат да причинят усложнения, които повреждат мозъчните клетки и артериите, по които достига кислород до мозъка, като така увеличава риска от болестта на Алцхаймер. Друго, което може да ви предразположи към заболяването, са високото кръвно налягане, сърдечна болест и висок холестерол.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Средната температура през май ще бъде около и над нормата, която е между 24 и 25 градуса в повечето райони, 20-23 градуса по Черноморието и между 5 и 15 градуса по […]

 

В първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един от 12-те Христови ученици. Тази година Томина неделя […]

 

Земетресенията в Истанбул, Кютахия и в българската акватория на Черно море са станали по различни разломни линии и няма вероятност да […]

 
 

към началото