Чака ни по-мека зима в сравнение с последната, която бе люта, мразовита и държа страната в леден капан с месеци. Това е добрата новина от метеоролозите. Лошата е, че най-студеният сезон пак ще е с повече сняг и по-ниски температури, отколкото предвиждат нормите. За сметка на това есента ще е приятна и по-топла, а следващите дни до края на този месец все още ще стават за плаж.
Това съобщава за „Труд“ Валери Спиридонов, зам. генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. И добави, че времето тази зима ще се диктува от течението Ел Ниньо. То провокира температурни колебания в тропическата част на Тихия океан, които определят глобалния климат. Влиянието му достига своята мощ около Рождество Христово, затова и носи името Ел Ниньо (от исп. ез. – младенецът)
Ел Ниньо се редува с Ла Ниня, която пък е виновна за студените и сковаващи зими като тази на 2011 г.
„Не трябва да забравяме, че роля в сформирането на климата играе и т.нар. Северноатлантическа осцилация (това е разликата между най-високото налягане, което се измерва на Азорските острови (Португалия), и най-ниското, което се отчита край Исландия)“, напомни Спиридонов. Според очакванията осцилацията ще бъде отрицателна, което означава, че по Средиземноморието ще е влажно, а в Северна Европа ще бъде студено. „Тъй като България се намира в средата, би могло да се очаква да вземем и влагата от Средиземноморието, и студа от Севера“, смята Спиридонов. Ако осцилацията е положителна, зимата е по-топла.
Синоптиците от НИМХ не очакват такива екстремни температури и снегове, както през миналата зима. „Факт е обаче, че през последните 15 години много по-често се отбелязват рекордни температури – и положителни, и отрицателни. А независимо че тенденцията е към засушаване, се увеличават интензивните валежи. Така все по-често ставаме и свидетели как за 1-2 дни се изсипват толкова обилни валежи, колкото е нормата за цял месец. Всичко това се дължи на глобалните промени в климата“, категоричен е г-н Спиридонов.
Октомври започва с дъжд
Дъждът, който ще завали в края на септември, ще „захапе“ и началото на октомври.
Според прогнозата на НИМХ средните температурите през десетия месец от годината ще са с около 5° по-ниски, отколкото през септември (т.е. ще са в интервала 10°-12°). „Октомври ще е типичен, няколко дни след началото му ще започне повишение на градусите“, казаха още синоптиците.
Циганско лято през ноември
Циганско лято с по-високи от нормата температури обещават през ноември метеоролозите от НИМХ.
„Ще е много хубав месец в сравнение с представите за него. Ако има някакви валежи, те ще са краткотрайни. Разбира се, и сняг може да падне, но това ще е еднократен акт, няма да засипе цялата държава“, обясниха от института по метеорология.
Декември не готви изненади
Декември също се очертава да е топъл месец, а изненади не се очакват. Температурите ще са над нормата в Централна и Западна България, а валежите няма да излизат от границите на нормалното. Все още обаче е изключително рано да се каже дали на Коледа и Нова година ще има сняг. Това ще зависи и от започващото да оказва влияние тогава течение Ел Ниньо.
Септември – 2° в Трън, 26° на морето
Макар и с не толкова ярко слънце като през юли или август, но и септември ще става за плаж. Особено на 23, 24, 25 и 26 септември. Това съобщи вчера пред „Труд“ Симеон Матев, дежурен синоптик в TV-MET.
Специалистът допълни, че през тези четири дни температурата на въздуха по Черноморския бряг ще варира между 23 и 26 градуса. „Морската вода покрай северните брегове и в момента е 21-11 градуса, а 23° е на юг.
Мощен студен фронт обаче ще тръгне от северозапад от Скандинавския полуостров, ще мине през Централна Европа и в четвъртък ще достигне България. Той ще донесе валежи в цялата страна, като захлаждането ще е най-осезателно в петък и събота“, обясни Симеон Матев.
В петък максималните температури ще бъдат от 16 до 21-22 градуса, а минималните в събота сутринта ще са между 6 и 11 градуса.
„Още по-ниски ще са стойностите във високите полета като Софийското и в котловините. Според прогнозата за ранните часове на деня в края на седмицата край столицата ще е 5 градуса, в Кюстендилско – 4, в Самоков, Трън и Брезник – 2-3 градуса. Там има вероятност и за слаба слана“, каза още дежурният синоптик. И продължи: „На практика в двата края на България ще се наблюдават два напълно различни сезона – късна есен на запад и лято на изток“.
Студеният фронт, който ще нахлуе от северозапад, ще понижи и температурата на морската вода. Така, ако утре тя е към 21-23 градуса, след отшумяването на фронта в началото на следващата седмица (когато ще става за плаж), на север от Варна температурата в морето ще е под 20 градуса – около 18°. А на юг – 20 градуса“, разясни Симеон Матев.
След 26 септември до края на месеца ще попаднем под влиянието на хладна въздушна маса, която ще проникне в България от североизток. Тя идва от Русия и ще окаже влияние върху времето в Източна България. „Очаква се там да има повече облаци, а термометърът да започне да мери по-ниски температури. По тази причина времето за плаж ще е отминало“, допълни Матев. Ако в този период паднат дъждове, те няма да са обилни. Най-много валежи се очакват утре.
По-голяма реколта от късни зеленчуци
„Поради прогнозираната по-мека есен се очаква на много места и най-вече в равнинните полета на страната да бъде формирана допълнителна продукция от късни зеленчукови култури“, съобщи агрометеороложката Надежда Шопова.
Все пак стопаните трябва да проследяват локалните краткосрочни синоптични прогнози, за да може при индикации за есенни слани реколтата да бъде своевременно прибрана. Защото във високите места и котловинни полета е възможна появата на слани и до края на септември.
Тази година поради сухото лято началните запаси от влага в почвата ще останат под обичайните за началото на стопанската година. Есенниците ще се сеят през октомври и конкретните срокове ще се определят и от количеството на дъждовете, показва агрометеорологичната прогноза.
По всяка вероятност прогнозираните валежи в края на септември, които „ще захапят“ и първите октомврийски дни, ще позволят сеитбите на зимен ечемик и пшеница да се извършат в срок.
Очакваните температури предполагат растенията да нарастват с умерени темпове през началните периоди на развитие.
Прогнозираните по-ниски температури през зимния период няма да повлияят отрицателно на добре закалените житни растения, стига прогнозите за по-дебела снежна покривка да се окажат правилни, коментира още Надежда Шопова.
Споделете текущата публикация: