твоята гледна точка
Австрия ще подкрепи България за Шенген
Автор Vnews, добавено на 17.09.2012 година, в категории: По света, Коментари (0)

На заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи през октомври Австрия ще заеме положителна позиция за присъединяването на България към Шенгенското пространство, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Това стана ясно след срещата на президента Росен Плевнелиев с австрийския му колега Хайнц Фишер във Виена.

След разговора стана ясно още, че Австрия и България ще подкрепят взаимно кандидатурите си за непостоянно членство в Съвета за сигурност на ООН.

Президентът Хайнц Фишер изрази убеденост, че много други европейски страни споделят позитивната позиция на Австрия по отношение на подготовката на България за Шенген. По думите му обаче, е много важно всички държави да бъдат убедени и да дадат зелена светлина за присъединяването на страната ни към зоната без граничен контрол.

Австрия счита, че зададените рамки и предпоставки за членство в Шенген са изпълнени от страна на България. „България променя своя подход и докато аз съм президент, страната ни няма да крие проблемите си“, категоричен беше президентът Плевнелиев.

Той припомни, че България все още има проблеми в борбата с корупцията и системата на правораздаване, но е постигнат и напредък. Президентът подчерта, че процедурите за избор на членове на Висшия съдебен съвет вече са променени. Докладът на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка посочи всички успехи и проблеми, и България ще си напише домашното“, каза още държавният глава.

„Правната сигурност е основа за развитието на стопанските отношения, подчерта още Хайнц Фишер.

Двамата президенти обсъдиха икономическите отношения между двете страни, като припомниха, че Австрия е вторият по значимост инвеститор в България.

С 15-20 на сто годишно расте броят на австрийските туристи в България, въпреки кризата, и това се дължи на силните основи на двустранното сътрудничество, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава смята, че освен инвестиционното сътрудничество в областта на енергетиката, България може да привлече повече австрийски инвестиции в рамките на програмата за енергийна ефективност, за изграждането и обновяването на пътната инфраструктура, както и за развитие на зимната туристическа инфраструктура, в която Австрия има голям опит. Росен Плевнелиев допълни, че страната ни инвестира много и в изграждането на електронното правителство, в която област двете страни имат подписано двустранно споразумение за сътрудничество.

В първия ден от работното си посещение в Австрия президентът Плевнелиев разговаря с федералния канцлер Вернер Файман, а по-късно ще вземе участие в дискусия на тема „Перспективи пред Европа – предизвикателства и шансове“. Участие във форума, който ще се проведе в Представителството на ЕК в австрийската столица, ще вземат европейският комисар по регионално развитие Йоханес Хаан и Евалд Новотни, гуверньор на Националната банка на Австрия.
България продаде активи за 30 млрд. евро само за 3 милиарда!

България преживя през последните 20 години цели два държавни банкрута. Освен това ние извършихме най-лошата приватизация в цяла Европа – активи за 30 милиарда евро ние продадохме само за 3 милиарда. Това казва президентът Росен Плевнелиев в интервю за „Дер Щандарт“, цитиран от Дойче веле. Поводът за интервюто е започващото днес двудневно официално посещение на българския държавен глава в Австрия.

Това постави България на опашката на ЕС. На въпроса къде е сбъркала България, за да е все още най-бедната страна в ЕС, Росен Плевнелиев отговаря така: „За разлика от всички останали – старите и новите страни-членки – България преживя през последните 20 години цели два държавни банкрута: през 1990 и 1996 година. Да не забравяме и югоембаргото, което така силно засегна икономиката на България. Освен това ние извършихме най-лошата приватизация в цяла Европа – активи за 30 милиарда евро ние продадохме само за 3 милиарда“, казва Плевнелиев.

Последиците от това са осезаеми и днес, продължава българският президент и посочва Чехия като успешен пример за добре извършена приватизация: „Чешкото правителство остави държавните предприятия да работят и започна да им търси стратегически инвеститори. В България между 1990 г. и 1996 г. фабриките и заводите бяха „подарени“ на хора от бившата комунистическа партия, а във втората фаза на приватизацията след 1997 г. бяха извършени твърде много грешки.

Останали без международни партньори, тези предприятия не бяха в състояние да работят ефективно. Така бяха загубени цели 12 години. Едва през последните 10 години нещата потръгнаха малко – поучихме се от банковата криза през 1997 г. и днес можем да се похвалим със стабилен банков сектор и с най-високата ликвидност в цяла Европа“, казва Плевнелиев.

„През последните 3 години замразихме пенсиите и заплатите в публичния сектор. Догодина обаче ще увеличим пенсиите с 8, а заплатите – с 20 процента“, уверява българският президент. „Финансовата ни стабилност ни позволява да увеличим пенсиите и заплатите“, твърди Плевнелиев, според когото именно финансовата дисциплина е потенциалът на България. „Само за 1 година страната се изкачи с 12 места нагоре в класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност“, добавя българският президент.

Много експерти обаче не са убедени, че България има далновидна икономическа политика. Те се аргументират с това, че страната продължава да произвежда най-ниския БВП в целия ЕС и най-ниските обществени разходи като дял от БВП. Точно в това обаче президентът Росен Плевнелиев вижда шанса на България: „Вярно е, че България има много нисък БВП – 44% от средния за страните в ЕС, но преди 10 години той съставляваше едва 28% от европейския. Същевременно имаме най-ниските данъци в ЕС и харчим само 36% от БВП за финансиране на държавните разходи. За сравнение: във Франция за това отиват 55 на сто от БВП. Затова за разлика от нас французите нямат никакво поле за действие, когато стане дума за повишаване на заплатите или данъците“, казва Плевнелиев.
Плевнелиев отхвърля и критиките заради липсата на прозрачен механизъм при избора на членовете на Висшия съдебен съвет. Според Плевнелиев изслушването на кандидатите в парламента представлява напълно нов подход, прилаган в малко други страни в Европа. Това осигурява 100-процентова прозрачност, твърди българският президент, според когото дисциплинарното уволнение на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова е било грешка. Адекватни според Плевнелиев са обаче критиките на ЕК към българската съдебна система. „До края на 2013 г. ще си напишем домашното“, уверява Плевнелиев в края на интервюто.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и представители регионалните колегии на Съюза на архитектите в България, Камарата […]

 

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 
 

към началото