твоята гледна точка
Българският учител – болен и стресиран
Автор Vnews, добавено на 13.09.2012 година, в категории: Вести, Коментари (0)

Българските учители са подложени на постоянен натиск, заплахи за саморазправа и психически тормоз. Те са претоварени с работа, а лошите условия на труд и стресът водят до хронично влошаване на здравословното им състояние.

Тези констатации бодат очите в пилотно проучване за здравето и безопасността в работата на учителите у нас. То е изготвено от експерти на катедра “Трудова медицина” на Медицинския университет в София по поръчка на Синдиката на българските учители (СБУ) и обхваща 1035 школски преподаватели от цялата страна, пише „Труд”.

Около 47,5 на сто от анкетираните преподаватели посочват като основни причини за засягане на психичното им здраве натиска за спазване на срокове и претоварването. От насилие и заплахи от родители и ученици в горните класове са се оплакали 9% от включените в проучването, а 8,7% са се почувствали жертви на психически тормоз и малтретиране.

Обобщените отговори на учителите описват крайно влошена работна среда. От една страна, директорите на училища строго изискват от подчинените си да спазват учебните планове и програми. От друга, родители и училищни настоятелства непрекъснато налагат нови, по-високи изисквания спрямо педагозите и зорко следят за тяхното спазване. Оплакванията се потвърждават от социологическо проучване на СБУ, според което 12% от учителите са принудени да търпят психонасилие от преките си ръководители, а 54% – от родителите и учениците. Този вид насилие се засилвало най-вече върху детските и началните учители.

“Нашите данни сочат, че учителите са принудени да работят под непрекъснат стрес. Той сериозно влошава здравословното им състояние”, обясни ръководителката на катедрата по “Трудова медицина” на Медицинския университет в София проф. д-р Невена Цачева. Тя е ръководител на екипа специалисти, който провежда анкетата по въпросник на Евростат през май т.г.

Стресът предизвиквал неврози, които се изразяват в тревожно разстройство на съня, бързо настъпващи умора и преумора.

Включените в изследването учители посочват още няколко групи заболявания, предизвикани от лошите условия на труд.

Близо 200 от запитаните 1035 учители съобщили за проблеми с опорно-двигателния апарат, болки в костите, ставите и мускулите. Главоболие и преумора в очите измъчвали 183-ма от анкетираните, депресия и безпокойство – 149, затруднено дишане – 122-ма, увреждания на слуха – 53-ма. Учителите се разболяват от шума в класните стаи, високата степен на запрашеност, работата с химикали и силната визуална концентрация.

Последното проучване за условията на труд и тяхното влияние върху здравословното състояние на учители е правено през 1994 година.

Наблюдаваната тенденция е трайна и няма да се подобри, твърди специалистката, която анализира данните от своето проучване. Повечето учители са в напреднала или предпенсионна възраст. Едва 3 на сто от педагозите са на възраст до 29 г.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Светли Вторник е вторият ден след Великден. За всички нас той е първият работен ден след плавниците. Въпреки това е добре да знаем какво можем и не можем да правим според […]

 

Папа Франциск е починал в 7:35 часа в понеделник в своя апартамент Каса Санта Марта, съобщиха официално от Ватикана.

Най-вероятната причина за […]

 

Православната традиция поставя началото на Светлата седмица с втория ден на Великден, а това е време, в което се прославят светите […]

 
 

към началото