Всяка минута след получаване на инсулт губим 2 милиона неврона. Всяка секунда забава ни отдалечава от шанса да оцелеем пълноценни и годни за нормален живот след подобен здравословен инцидент. Това обяви по повод стотната тромболиза, извършена на пациенти в университетската МБАЛ „Св. Марина“ д-р Филип Киров.
Медикът и колегите му от клиниката по неврология призоваха публично близките на хора, които имат съмнения за настъпил инсулт мигновено да се насочват към Спешното приемно на болницата.
„Не бива да се губи време в търсене на семейния лекар и в разходки по кабинети в опит за диагностика, тъй като това е фатално за състоянието на пациента“, категоричен е д-р Киров.
Стигането до спешен прием и влизането в специализираната клиника в първите 90 минути след инцидента практически дават реален шанс на болния не просто да преживее, а с помощта на тромболиза да се възстанови така, че дори да не остане следа от претърпения мозъчен инцидент.
Статистиката е категорична: Всеки трети, дори втори, пациент с инсулт, който е поет от специалисти в рамките на първите 90 минути след инцидента и е подложен на тромболиза, се възстановява изцяло след 7-8 месеца рехабилитация и постлечение (б.а. страшното е, че едва 5 от 100 поразени от инсулт са достигнали до специалистите в този срок). Всички останали, постъпили след ключовите 90 минути, се възстановяват в различна степен, но с остатъчни недъзи и поражения.
Инсултът е диагноза, при която времето е против лекаря и против пациента, категорични са варненските специалисти.
Те са оптимисти, че хората във Варна и региона, който „Св. Марина“ обслужва, придобиват навици за адекватни реакции. През 2012 г. е отчетено, че всеки 14-и с инсулт е потърсил специализирана помощ в рамките на първите 4 до 5 часа. Между 30 и 40% от подложените на интервенционална тромболиза са излекувани изцяло, сочи статистиката. Лекарите са категорични, че високоефективният метод не се прилага в случаи на водене на пациента отвъд първите 2 до 4 часа.
Съветът за бързо придвижване до „Св. Марина“ лекарите мотивират и с факта, че скъпоструващата и високорезултатна манипулация е поета от здравната каса и не струва пари на пациентите (стойността, която касата превежда по пациентите, подлагани на интервенционална тромболиза е 2800 лв.).
Как да разпознаем симптомите на инсулт, за да не губим ценно време за нашия живот и този на близките ни – четете в следващите дни.
Споделете текущата публикация: