Новата учебна година вече е на прага ни. Стари приятели, нови уроци, поредни реформи са част от очакваното в училищата.
Трупането на знания обаче е само едната страна от училищния живот. Всеки нов 15 септември (в случая 17-и) идва със своята ученическа мода. В говоренето, обличането, аксесоарите, дори техниката.
Какво повеляват диктаторите на ученическото поведение през 2012/2013 година?
Държанието в клас
То се диктува от телевизията. А репликите от скечовете на различни тв предавания са №1 в школския живот. Например докато учителят изпитва в час някой, той отговаря със заучени реплики от популярни шоупрограми като „Комиците“ или „Пълна лудница“.
Модно е учителят при всеки въпрос първо да чува: „Дооообре“. Репликата е запазена марка на популярния от телевизионния екран Жоро Бекъма от „Пълна лудница“.
„Той така ми каза да направя“, казват учениците при някоя забележка от страна на учителя и посочват с пръст произволен съученик. Ситуацията е точно копие на сюжета на скеча с персонажите на двамата глупаци в шоуто „Комиците“. „Всеки нов скеч, който се появи по някоя телевизия, автоматично се копира от децата“, коментират преподаватели. И с ужас чакат новия сезон на забавните предавания, за да видят с какво ще ги посрещнат учениците им в часовете. „При всички случаи не можем да забраним на децата да копират тв герои или да се държат по този начин, училището е част от живия живот и с ултиматуми нищо не се постига“, категорични са педагозите.
Другите реплики, които е модно да се разменят в клас, идват от интернет езика. На въпрос: „Къде ти е главата“, ученикът кратко отговаря: „ДДЗ“ (Де да знам). Или пък на питането „Какъв е отговорът на задачата“ – се чува: „НЗ“ (Не знам). Тези съкращения са взети директно от новия интернет език.
Телевизионните реклами също навлизат в школския фолклор. На трудно изкарана тройка на контролно вече се казва „тройка с дуфалак“ (лекарство при запек). „Самолетът се вдига“ при петица. А е излетял при шестица. С марка перилен препарат се обяснява „почистването“ на бележника от нежелани двойки. В случая става дума за прастарото вадене на втори бележник за пред родителите – обявяваш, че си го загубил и ти издават напълно редовен дубликат.
Преписването винаги е развихряло ученическото въображение. Ученици и учители разказаха, че напоследък най-новият хит е да препишеш домашното си с помощта на фейсбук.
Оцеляване на изпит
Стратегията е някой ученик да щракне с камерата на мобилния си телефон домашната си работа и да я разпространи по мрежата до всички останали. Така само един се мъчи да пише, а другите вземат наготово. „Отговорникът“ по домашно се сменя периодично, обясниха гимназисти.
За преписване на контролни обаче новите технологии вече не били толкова актуални както преди няколко години, когато мобилните телефони тепърва навлизаха масово сред децата. Сега вече всеки има телефон с мобилен интернет, на учителите им е по-лесно да ни хванат, оплакаха се ученици. Затова напоследък в часовете се наблюдава ренесанс на някои стари методи за преписване. Учениците използват обикновен молив.
Преди контролното написват важни формули по математика и физика със ситен шрифт на прозореца. Късметлиите, които сядат на чиновете от тази страна, преписват, докато гледат замечтано навън. Когато се решава тест, са актуални и знаците с пръсти. Ако покажеш на съседа си по чин три пръста, значи верният отговор е третата поредна буква – „в“. По същата логика един пръст означава „а“, а четири – „г“.
Модата
Кадифе, велур, туид. Това са модните платове за тази есен в ученическия гардероб. Никакви прозрачни блузи, пайети и апликации. Дънки, блуза, сако, късо яке – това е. Гримът е за чалгаджийките, убийственият ток – за купоните. Карираната риза, небрежно навлечени една върху друга тениски са другите признаци, показващи кой е най-по в класната стая. Дънките може да са с апликации, но само ако са в цвят боровинка или грозде. И ризи, ризи, ризи. Но само ако са с мъжка кройка. Приема се комбинацията им с елеци и с поли тип „пачка“. Останалите поли са с волани или веревни.
Ултраминижупът е разрешен само ако училищният правилник го допуска, разбира се. Кафявото и черното не трябва да са предпочитаните цветове за младите дами, е мнението на модистите. Подходящите цветове според тях са гълъбово, сиво, керемидено, боровинково.
Запазва се тенденцията училищната чанта да е тип сак – малък, подобен на дамска чанта. Раниците или торбите, тип войнишка мешка, са ретро. Сакът се носи, преметнат върху лакътя. Не на рамо.
И, разбира се, всичко това трябва задължително да е придружено с най-новата марка мобилен телефон.
Споделете текущата публикация: