Премиерът ще бъде председател на Съвета по сигурността, който ще координира политиката по национална сигурност и ще бъде свързващото звено между отделните служби. Това е разписано в закона за управлението и функционирането на системата за защита на националната сигурност, който беше публикуван вчера за обществено обсъждане. Обявени бяха и проектите на закони за Национална служба „Охрана“ (НСО), Националната разузнавателна служба (НРС) и военното разузнаване.
Предвижда се премиерът да няма заместник в дейността си като председател на съвета, а членове ще бъдат министрите на вътрешните и на външните работи, на отбраната, на финансите, началникът на отбраната, главният секретар на МВР и ръководителите на службите. Президентът също ще има двама свои представители в съвета, като ще има право и лично да присъства на заседанията. В законопроекта изрично се разписва контролната роля на Народното събрание над работата на всички служби за сигурност. Специална комисия от депутати пък ще следи и харчовете на службите с разузнавателна дейност.
НРС става Държавна агенция „Разузнаване”, която ще бъде на непосредствено подчинение на Министерския съвет, пише в специализирания закон. Досега службата беше към президентството. В законопроекта изрично се посочва, че ДАР няма да бъде товарена със задачи от вътрешнополитически характер. Служителите в ДАР ще бъдат девоенизирани.
Гардовете в НСО обаче няма да свалят пагона, каквито идеи имаше. Президентът ще назначава ръководството на службата. Който не изпълни разпореждане на охранител от НСО, ще се наказва с глоба от 80 до 300 лв.
Споделете текущата публикация: